Mosties ar dziesmu!

Aktivitātes ar un par koriem, kora mūziku un dziedāšanu parasti aktualizējas pirms Vispārējiem Dziesmu un deju svētkiem, taču, lai svētki varētu notikt, nepieciešams ikdienas darbs- mēģinājumi, repertuāra atlase, tērpu atjaunošana un vēl… Tādēļ, ikdienas rutīnā, neiedomājamies par šo svētku nozīmi, vēsturi, pirmajiem celmlaužiem.

Izstāde „Mmosties ar dziesmuosties ar dziesmu!” atgādina kā veidojās un attīstījās koru dziedāšanas tradīcijas reizē ar tautas atmodu un tautiskās pašapziņas celšanos 19.gs.sākumā. Kā pirmie skolotāji, tikko beiguši skolotāju seminārus, prata pacelt dziesmu garu un aizvadīt sava pagasta korus līdz kopīgai dziedāšanai lielajos Dziedāšanas svētkos jau 1873.gadā. Tā godina dundadznieku Jāni Dreibergu, kuram tika tas gods diriģēt semināra audzēkņu kori pirmo reizi publiski atskaņojot Baumaņu Kārļa „Dievs, svētī Latviju!”. Iepazīstina ar skolotājiem – diriģentiem Frici Ansabergu, Jāni Adamoviču, Milliju Ulbergu, Irmu Grīnbergu un daudziem citiem. Bagātīgais fotomateriālu klāsts parāda mūsu novadniekus kā Vispārējos Dziesmu svētkos Rīgā, tā Dziesmu dienās Talsos un tuvākā vai tālākā apkārtnē.

Izstādē parādīts laika periods no 19.gs.vidus, kad veidojās pirmie kori mūsu apkārtnē, līdz 1940.gada 16.jūnijam, kad notika Latgales Dziesmu svētki Daugavpilī – pēdējie pirms padomju okupācijas 1940.gada 17.jūnijā. Izstāde dod nelielu priekšstatu, kādēļ 2003. gadā Baltijas valstu dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms ir iekļauti UNESCO Nemateriālās kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā.

 

Daija Lēmane,

izstādes autore un Talsu novada muzeja galvenā  krājuma glabātāja

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.