AktualitātesMākslas jaunumi

Monika Ose “Senie tempļi”

Šī gada 11. janvārī 95 gadu jubilejas  piemiņu vajadzēja atzīmēt Talsu mākslinieku-novadnieku saimes pārstāvei akvarelistei Monikai Osei. Kaut arī māksliniece mūsu  pusē nav ne dzimusi, ne dzīvojusi, Talsi viņai bija ļoti dārgi piecus gadus no savas dzīves: laikā no 1949. gada līdz 1953. gadam Talsos strādāja viņas nākamais vīrs, ekonomists Zigfrīds Osis (1920-2013), bet Monika bija Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes studente. Talsi bija viņu kopīgā jaunība! Māksliniece mirusi 2006. gada 13. maijā Rīgā.

Monika Ose (dzim. Gavare) dzimusi 1926. gada 11. Janvārī Koknesē. Māksla nav studēta nevienā mācību iestādē, bet akvareļglezniecību Monika Ose apguvusi pie labiem šīs glezniecības tehnikas meistariem Eduarda Jurķeļa un Nikolaja Petraškevica. Republikas akvarelistu izstādēs Moniku Osi aicināja mūsu novadnieks Kārlis Sūniņš. Viņš prata jaunajā māksliniecē saskatīt dabas dotu rokas un sajūtu brīvību, īstu emocionalitāti. Monika Ose ātri kļuva par vienu no vadošajām Latvijas akvarelistēm. Aktīva dalība dažādās izstādēs Latvijā, bijušajā PSRS un ārzemēs kļuva par viņas ikdienu, neskatoties uz “maizes” darbu dažādās Rīgas skolās zīmēšanas skolotāja amatā; arī šis darbs viņai ļoti labi padevās: daudzi viņas audzēkņi kļuva par laureātiem dažādās bērnu mākslas izstādēs un konkursos Latvijā un ārzemēs. Mākslinieces dzīvē liela nozīme bija viņas un vīra ceļojumiem pa visu pasauli; ceļojumu iespaidi visai bieži ir atspoguļojušies viņas krāšņajos akvareļos.

“Daba Monikas Oses akvareļos pārtop šķietami impulsīvi gleznotā, emocionāli aktīvā struktūrā, ko veido ekspresionistiskie līniju ritmi un sabalansētās, spēcīgās, it kā zemes smaguma piesātinātās krāsu attiecības”, tā par mākslinieci trāpīgi izsakās mākslas zinātniece Silvija Grosa 1984. gadā laikrakstā “Padomju Jaunatne”. Arī Talsu mākslinieku-novadnieku izstādēs, kurās viņa piedalījās no 1980. līdz 2004. gadam,  viņas māksla vienmēr suģestējusi ar savu otas raksta drosmi un suģestējošo kolorītu. Talsu novada muzeja krājumā atrodas 3 Monikas Oses akvareļi.

Guna Millersone, 

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Monika Ose “Senie tempļi”. 1981, p/akvarelis, 58 x 83 cm, TNMM 15692.  Mākslinieces dāvinājums Talsu novada muzejam.