Mākslas jaunumi

MĒNEŠA MĀKSLAS PRIEKŠMETS

JĀNIS ELMĀRS INDUSS ( 1907-1996 )

“Bumbieri un vīnogas”. 1950. gadi

Glezna ir mākslinieka bērnu Ilzes Upatnieces un Jaņa Indusa dāvinājums Talsu novada muzejam 2018 . gadā. Tā ir bijusi eksponēta arī Parīzē, Dunkanu galerijā, 1954. gadā. Jānis Induss  ir dzimis 1907. gada 26. augustā Valkas apriņķa Lugažu pagastā, miris 1996. gada 25. decembrī Upsalā, Zviedrijā.

1933. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas V. Purvīša Dabasskatu glezniecības meistardarbnīcu, 1937. gadā Antverpenes luterāņu jūrnieku baznīcā salaulājies ar Mariju Mucenieci, Rojas kapteiņa meitu, pazīstamo mākslinieci-grafiķi.

1933. gada 8. oktobra naktī laivā no Žocenes Indusu ģimene dodas bēgļu ceļā uz Gotlandi. Abu mākslinieku gaitas, arī radošā darbība turpinās Upsalā, Zviedrijā. Te gleznotājs Jānis Induss turpina izkopt  savu smalkā ainavas kolorista un izcila gleznu ielogotāja talantu, aktīvi iesaistās Zviedrijas mākslas dzīvē. Kopā ar sievu  Mariju Mucenieci-Induss viņi rīko savas izstādes ne tikai Parīzē, abi ceļo un izstādās latviešu trimdas centros, arī ASV.

Talsu muzejā 1997. gada vasarā bija sarīkota J. Induss 90 gadu jubilejas izstāde “Atgriešanās” – pirmā mākslinieka izstāde Latvijā ar 50 atvestajiem darbiem no Upsalas.

Talsu novada muzeja mākslas krājumā ir  Jāņa Indusa  8 eļļas gleznas, kā arī unikāls abu mākslinieku arhīvs.

 

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja

galv. speciāliste mākslas jautājumos