AktualitātesMākslas jaunumi

Mēneša mākslas priekšmets

Talsu novada muzeja mākslas krājumā ir nonācis mākslinieka Žaņa Sūniņa mazmeitas, Slampē dzīvojošās kultūras darbinieces, Ivonnas Bredovskas dāvinājums. Tajā ir Žaņa Sūniņa eļļas gleznas un zīmējumi, kā arī 1945. gadā tapušais akvarelis “Virtuvē”.

Šis izmērā nelielais akvareļgleznojums uzjundī siltas atmiņas tiem mākslas zinātājiem, kuri ir sekojuši latviešu akvareļglezniecības uzplaukuma posma sākumam 1950. gadu beigās. 1958. gadā Rīgā notika I  republikāniskā akvareļu izstāde, kuras organizatoru vidū bija arī mūsu novada  mākslinieki – Romis Bēms un Kārlis Sūniņš. Izstādē piedalījās 60 autori, un to vidū aicināti arī Talsos dzīvojošie mākslinieki Žanis Sūniņš un Jēkabs Spriņģis. Tajā laikā ar akvareli varēja gleznot brīvāk un atraktīvāk, tā bija iespēja kaut vai nedaudz aiziet no t. s.  kultivētā padomju reālisma. Daļa šīs izstādes darbu tai pašā gadā tiek izstādīti Rumānijas Tautas Republikā, arī izjustais Ž. Sūniņa akvarelis “Virtuvē”, kurā mākslinieks uzgleznojis savu sievu Martu Sūniņu.

1961. gadā iznāk pirmais mākslas albums par latviešu padomju akvareli, kurā pārsvarā reproducēti I akvareļu izstādes darbi. Grāmatas sastādītājs ir Romis Bēms, maketa un mākslinieciskās apdares veicējs ir Kārlis Sūniņš.