Mākslas jaunumi

MĒNEŠA MĀKSLAS PRIEKŠMETS

KĀRLIS FREIMANIS (1910-1987)

Plakāts

Veselības veicināšanas biedrības izstāde “Darbs un atpūta”

1939

Viens no vērtīgākajiem muzeja mākslas krājuma ieguvumiem šogad ir izcilā Talsu mākslinieka-novadnieka Kārļa Freimaņa dizainētais un litogrāfijas tehnikā drukātais Veselības veicināšanas biedrības 1939. gadā Latvijā rīkotās izstādes “Darbs un atpūta” plakāts. Muzejs to šovasar iegādājās galerijas Jēkabs rīkotajā mākslas darbu izsolē. Iespējams, ka šī plakāta saglabājušos  eksemplāru/novilkumu skaits tiešām ir visai neliels (kaut arī litogrāfijas novilkumu skaits var būt lielāks nekā ofortam vai linogriezumam). Tomēr šis plakāts nav drukāts simtos un tūkstošos eksemplāru kā ierasts tipogrāfijā. Pēc iegādes plakātu restaurēja papīra restaurācijas meistare Ārija Ubarste.

Kārlis Freimanis ir dzimis 1910. gada 4. jūlijā, mācījies Talsu valsts pamatskolā un Talsu Valsts vidusskolā; to 1927. gadā viņš pabeidza ar savu darbu personālizstādi. Studējis Latvijas Mākslas akadēmijas J. Kugas Dekoratīvās glezniecības meistardarbnīcā, arī Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē, 1934/35. mācību gadā strādājis par skolotāju Talsu ģimnāzijā. Veiksmīgi darbojies dekoratīvajā glezniecībā un interjera mākslā, lietišķajā grafikā, grāmatu mākslā, scenogrāfijā, vitrāžā, arī gleznojis un zīmējis. Izcils burtveidolu mākslinieks.

Šis Kārļa Freimaņa darbs ļoti labi stāsta par mākslinieka prasmi izmantot Art Deco stila elementus: hiperbolizētas, futūristiskas  cilvēku figūras un slaidus burtu veidolus.

Talsu novada muzeja krājumā ir bagātīgs mākslinieka arhīvs, kā arī septiņi mākslas darbi.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos