AktualitātesMākslas jaunumi

MĒNEŠA MĀKSLAS PRIEKŠMETS

SKAIDRĪTE  ELKSNĪTE (1929-2002)

Bez nosaukuma. 1991

Nesenais brauciens uz Liepāju pēc galerijas “Romas dārzs” kolekcijas izstādes ir devis mums iespēju papildināt mūsu muzeja mākslas krājumu ar gleznotājas-novadnieces Skaidrītes Elksnītes astoņām gleznām un lielu skaitu skiču. Tās muzejam uzdāvināja gleznotājas māsīca Aina Audze. Tā varējām šo Skaidrītes Elsksnītes darbu novietot līdzās citiem Liepājas gleznotājiem izstādē “Kurzemes ainavas”, no kuriem, starp citu, liela daļa ir viņas laikabiedri.

Izstādītais dāvinājuma darbs ir bez nosaukuma, bet tajā nav grūti atpazīt vienu no mākslinieces abstraktajiem gleznojumiem , kas radušies saistībā ar mūzikas pasaules interpretācijām; korālis, fūga, noktirne, kantāte, mūzika zilā, mūzika baltā –apmēram tādi ir citi šī cikla darbu nosaukumi.

Skaidrīte Elksnīte ir dzimusi Ventspilī, skolas gaitas sākusi Talsu  Valsts pamatskolā (1937-1940), turpina Tukuma pilsētas pamatskolā  un Tukuma Valsts ģimnāzijā. Mākslas pamatus apguvusi pie Talsu gleznotāja Žaņa Sūniņa. Iegūtās prasmes ir pietiekošas, lai Skaidrīte Elksnīte 1957. gadā var iestāties Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļas 1. kursā. Kopš 1959. gada viņa sāk piedalīties Talsu mākslinieku-novadnieku darbu izstādēs. Pēc Mākslas akadēmijas pabeigšanas S. Elksnīte kļūst par liepājnieci, ir bijusi pedagoģe Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā un Liepājas Pedagoģiskajā institūtā, kļūst par vienu no izcilākajām Liepājas māksliniecēm, iespējams, par īsteni kurzemniecisku gleznotāju. Mazpilsētu ainavas, figurālas kompozīcijas, portreti, klusās dabas, Kurzemes jūrmala un baznīcas, čigāni, mākslinieki – apbrīnojami plašs daiļrades diapazons. Talsu novada muzejs ir sarīkojis vairākas Skaidrītes Elksnītes darbu personālizstādes (1973, 1981, 1989, 1999).

Talsu novada muzeja krājumā tagad atrodas 13 Skaidrītes Elksnītes gleznas un liels skaits skiču un uzmetumu.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos