AktualitātesIzstādes muzejāPasākumiVēstures jaunumi

Līdz 15. decembrim! Mediķi 1. pasaules karā un Latvijas Brīvības cīņās

Izstāde ar šādu nosaukumu no 5. novembra būs apskatāma arī pie mums – Talsu novada muzejā; tikšanās ar tās autoru – Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galveno speciālistu Mārtiņu Vesperi – paredzēta Latvijas valsts svētkiem veltītajā pasākumā 21. novembrī plkst.13.00.


Eksponētais materiāls ir patiesa liecība gan par ārstu un žēlsirdīgo māsu ieguldījumu, glābjot karavīru dzīvības, gan par kara seku skaudro realitāti. Latviešu strēlnieku bataljonos un Latviešu lazaretēs 1. pasaules karā un Latvijas Armijas sanitārā dienesta struktūrā kalpojošo mediķu vidū bija ārsti – Aleksandrs Mežciems, Pauls Kundziņš, Kārlis Kasparsons, Jānis Alksnis, Pāvels Mucenieks Ernests Jansons, Pēteris Sniķeris u.c.

Izstāde papildināta ar Talsu novada muzeja krājuma materiāliem par mūsu novadniekiem – ārstiem Voldemāru Ruģēnu un Paulīni Birzi, žēlsirdīgajām māsām – Alisi Gulbi, Aldoni Dzinters un diakoniju māsu Jūliju Brašus.

Apskatei piedāvāti kara ārstu instrumentu komplekti, pārsienamie materiāli, gāzmaska, invalīdu rati, kā arī kāju, rokas un muguras protēzes. Apskatei piedāvāti ar gan ar mediķu personībām saistīti autentiski priekšmeti – ārsta nozīme, dienesta saraksts, gan ar karavīru aprūpi amulets, atklātnes, vinjetes un markas ziedojumu vākšanai karavīriem.

Attēls no PSMVM krājuma

Gita Kļaviņa,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību