AktualitātesMākslas jaunumi

MĀRIS UPZARS “Atceries!”

MĀRIS UPZARS “Atceries!”, 2020, audekls/eļļa, 73x92cm, Talsu novada muzeja krājums

Talsu novada muzejs saņēmis dāvinājumu no pazīstamā gleznotāja Māra Upzara (1968) – gleznu “Atceries!”. Šis ir otrais viņa darbs mūsu mākslas krājumā. Māksliniekam Talsu novada muzeja Izstāžu zālē ir notikušas jau trīs  personālizstādes (2011, 2017, 2021); viņš augstu vērtē mūsu izstāžu telpu.

Viens no Upzara izstāžu nosaukumiem ir bijis “Klusuma meklēšana” – šķiet, tā varētu nosaukt arī visu mākslinieka glezniecības gaitu. Gada laikā top 2-3 bildes, tās pārsteidz ar askētisku laukumu kārtojumiem, tā nav otas un rokas žestu parāde. Bet var sajust, ka krāsu toņi ir ilgi un precīzi jaukti, laukumu lielumi ir izsvērti līdz milimetram. Iespējams, šādu glezniecības veidu varētu saukt arī par abstrakto minimālismu. Bet nē: darbu nosaukumi ir satriecoši reālistiski un pārdomu klusumā skatītājam, tāpat kā māksliniekam, ir jānonāk pie atziņas, ka uzgleznotais tik tiešām atbilst darba iecerētajai idejai un trāpīgajam nosaukumam…

Māris Upzars ir mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā koktēlniecību, Latvijas Mākslas akadēmijā pabeidzis Tekstilmākslas nodaļu, bet tagad viņš ir gleznotājs, aktīvi piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs.

Guna Millersone, Talsu novada muzeja speciāliste mākslas jautājumos