AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

Māras Brašmanes fotogrāfiju izstāde “Satiktie”

Talsu novada muzejā atsākas jaunu izstāžu norises.

6. jūnijā laikā no 14:00 līdz 17:00 lēni un uzmanīgi tika atklātas divas izstādes: Māra M. Gaiļa ironisko objektu izstāde “Tīrība” un Māras Brašmanes foto portretu izstāde “Satiktie”. Bija iespēja nedrūzmējoties, trīs stundu laikā atnākt un satikt māksliniekus, apsveikt viņus, apskatīt abas izstādes.

“Tie ir cilvēki, ar kuriem man ir bijušas vai vēl arvien ir kopīgas dzīves, arī darba vai kopīgu interešu gaitas. Tie ir man tuvie cilvēki, domubiedri, radi, draugi, arī nejauši satiktie, bet tik interesantie cilvēki. Katrs ar savu raksturu, stāstu, noslēpumu. Bērni, kas ir tik atvērti visai pasaulei, pieaugušie, kas jau iepazinuši dzīves daudzšķautņainību, un vecāka gadagājuma cilvēki, kam, savukārt, gan vieda gudrība, gan miers. Un savā ziņā esmu saistīta ar visiem. Jo katra tikšanās ar citu pasauli, ar tās izpratni ir arī mācība man. Iespējams, tieši tāpēc man ir vēlēšanās fotografēt cilvēkus, lai mēģinātu tuvoties un atklāt šos tik dažādos raksturus, šīs suverēnās pasaules”, tā Māra Brašmane stāsta par šo savu darbu kolekciju Talsu muzeja trīs zālēs.

Foto: Māra Brašmane

Māra Brašmane Talsos ir sastopama ik pa laikam – gan savu darbu izstādēs, gan citos, ar fotogrāfiju saistītos notikumos: 2000. gadā viņa piedalījās Talsu mākslinieku inspirētajā projektā “… nākošā pietura Kurzeme”, tai pašā gadā notika arī viņas pirmā personālizstāde Talsu muzejā  “Ūdeņi”. 2001. gads viņai ir bijis ļoti nozīmīgs: sadarbībā ar toreizējo Latvijas Mākslinieku savienības vadītāju Inesi Baranovsku tapa izstāde “Manā jaunības pilsētā” – notikums īstajā laikā un vietā,  kur ar The Beatles 1960. gadu mūziku fonā tika izcelts un rādīts Māras Brašmanes  nepārvērtējami nozīmīgais 1970.-80 gadu foto arhīvs. Hrestomātiskās  bildes ar kafejnīcas “Kaza” jauniešu tvistu uz Vecrīgas jumtiem un toreiz jauno Rīgas mākslinieku Laimas Eglītes, Andreja Ģērmaņa un  Eižena Valpētera   pastaigu pa Lāčplēša ielu – tās ieies Latvijas vēsturē gan kā labs foto, gan arī kā to gadu laikmeta liecība.

Foto: Māra Brašmane

Kopš šīs ļoti veiksmīgās, dažādu balvu saņēmušās izstādes Māras fenomenālais foto arhīvs dažādos iespieddarbos, izstādēs un projektos tiek izmantots visai bieži, īpaši saistībā ar neformālo jauniešu kustību ap kafejnīcu “Kaza”, kurā piedalījās arī pati Māra, kā arī ar to gadu melnbaltās Rīgas vides fiksējumiem. Arī šai izstādei gatavojoties, Māra Brašmane ir izcilājusi kādu daļu sava arhīva un piedāvā to tagad mums.

Izstāde Talsu novada muzejā būs apskatāma līdz 12. jūlijam.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos