AktualitātesMākslas jaunumiPasākumiŠobrīd muzejā

Mākslas dienas ‘2024

13.aprīlis – mākslas diena Talsos

Cerot uz pavasarīgi skaistu laiku, diena iesāksies plkst. 13:00 kinoteātrī “Auseklis” ar Talsu foto kluba darbu izstādes atklāšanu. Tālāk, dodoties Talsu novada muzeja virzienā, tautas namā varēs apskatīt jau atklāto Rīgas gleznotājas Sabīnes Līvas gleznu izstādi “Līdzskaņas”.

Galveno pasākumu muzejā plkst. 14:00 ievadīs vokāli instrumentālais ansamblis VIA REGĪNA. Gan koncerta, gan svētku runu norise iecerēta muzeja pagalmā; slikta laika gadījumā viss notiks muzejā iekštelpās.

Taču nozīmīgākais  process šai dienā, protams, būs iepazīšanās ar Mākslas dienu izstādēm: Izstāžu zālē tiks atklāta gleznotājas Sandras Strēles gleznu izstāde “Laimes spēle”, bet muzeja galvenajā ēkā, kā ierasti, būs iekārtota tradicionālā Talsu mākslinieku darbu izstāde.

Sandra Strēle. No sērijas LAIMES SPĒLE 2024. 90x120cm

Sandru Strēli šobrīd noteikti var saukt par vienu no redzamākajām Latvijas gleznotājām: te ir lieli darbu formāti, no kuriem  var veidot  gleznu sērijas (tām nepieciešamas plašas izstāžu telpas), izcilas darba spējas, regulāras personālizstādes un dalība dažādos projektos Latvijā un ārzemēs, bet galvenais – Sandras Strēles gleznās “norit” tikai viņai raksturīgi stāsti un savdabīgi fiksēts laika ritējums, kas atgādina “laika plūdumu kinematogrāfiskā stāstā” (Rasa Jansone). Ja bildēs nedominētu smalki noskaņota zaļā krāsa, viņas glezniecību kino terminoloģijā noteikti varētu nosaukt par film noir dēļ tāda veida filmās tik bieži sajūtamās atsvešinātības un vientulības: tie ir tukši baseini, pamestas, brikšņos ieaugušas celtnes, “sīku, smalku krūmu kritalu pelēcīgais pinums” un “bezbērnu” rotaļu laukumi. Un tomēr par spīti visam: gleznās uzvar daba ar suņu burkšķu biezokņiem, zaļiem mežu dīķiem, palmas zaru raibo rakstu un sēnēm, kurām gribas augt uz logu palodzēm. Tam visam ir lemts sabalansēt šo mazliet skumjo, bet gleznieciski skaisto pasauli…

Guna Millersone “BASEINS” 2023

Paredzams, ka tradicionālajā Talsu mākslinieku darbu izstādē varētu būt eksponēti ap trīs desmiti autoru darbi: tie, kā ierasts, būs gleznotāji, grafiķi, objektu mākslinieki, fotogrāfi, Talsu Krūmu mākslas grupas pārstāvji, profesionāļi un amatiermākslinieki. Vienmēr ceram uz jaunu izstādes dalībnieku vārdiem, bet kā jauninājums šajā reizē noteikti būs vairāku no Talsu puses nākušo, kino un video mākslu dažādās augstskolās izstudējušo, jauno mākslinieku “autorkino” vienā no muzeja zālēm. Tās būs Rūdolfa Miķelsona (Minga), Jāņa Pētersona, Renāra Ignaša un Oto Kļaviņa īsfilmas, kuras, tāpat kā arī izstādes muzejā, būs apskatāmas līdz 28. maijam.

Šajā dienā kādam Talsu māksliniekam vai mākslinieku grupai tiks pasniegta Talsu novada pašvaldības Ž. Sūniņa prēmija vizuālajā mākslā par labāko radošo sniegumu 2023. gadā vai arī par ilglaicīgu ieguldījumu mūsu novada vizuālās mākslas norisēs. Šogad šo prēmiju pasniegs jau 21. reizi.

Guna Millersone, izstādes iekārtotāja