Pasākumi

Maizes ceļš no senākā produkta līdz nākotnes garšai

Atzīmējot rudens saulgriežus un gada auglīgās daļas aizvadīšanas svētkus – Miķeļdienu, Talsu novada muzejs 28. septembrī plkst. 14.00 aicina uz izglītojošu sarīkojumu, kurā tiks cildināta maize –mūsu uztura pamatu pamats.

Tās īpašo goda vietu apliecina daudzās ar labības audzēšanu un maizes cepšanu saistītās latviešu tautasdziesmas un ticējumi. “Mūsu dienišķo maizi dod mums šodien,” izskan kristiešu pamatlūgšanā – Tēvreizē, ar vārdu “maize” domājot gan ķermeņa dzīvības procesu uzturēšanai nepieciešamo, gan gudrības un gara spēkam vajadzīgo.

Izpratne par maizi nāk caur pieredzi. Tāpēc zinošu un pieredzē bagātu speciālistu stāstījumā būs iespēja uzzināt visu par maizes ceļu no senākā produkta līdz nākotnes garšai: par graudaugiem kā maizes izejvielu un to vērtīgajām īpašībām, par miltiem, par maizes marķējumu un maiznieka amatu. Uzstāsies Latvijas Maiznieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka, AS Rīgas Dzirnavnieks maiznieka amata meistars Edgars Grāvītis, Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centra vadošā pētniece Sanita Zute, būs iespēja iegādāties un degustēt Talsu maizes cepēju produkciju no AS “Talsu Piensaimnieks”, IU “ainas Maize” un “Pūpols”. Maizi dziesmās godinās folkloras kopa “Talsi”, bet ar maizes tapšanas procesu saistītos etnogrāfiskos priekšmetus varēs apskatīt speciāli veidotā izstādē.

Gita Japiņa,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību