Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Madaras Gulbis gleznu izstāde “Mežs ir burvis”

Līdz ar vasaru Talsu muzeja Izstāžu zālē ienāk lirisko abstrakciju gleznotājas Madaras Gulbis ar akvarelisku vieglumu gleznotie audekli. Šķiet, šī zāle viņai ir kā radīta: caur lielo stūra logu te saplūst cilvēks un daba, pievienojas māksla, laiks, tas viss rada skatītājā vēlmi baudīt, sajust un domāt. Atslābt un ienirt.

 “Lieli formāti, košas un prasmīgi organizētas tīras krāsas, tehniski atraisīts autores individuālais meklējumu un atradumu stāsts… , krāsas virsmas fiziskās īpašības – biezums, caurspīdīgums, spīdums, matējums, ķīmiskā sakušanas procesa uzskatāmās sekas…”, tā par gleznotāju stāsta mākslas zinātniece Baiba Magdalēna  Eglīte. “Krāsai ļauts meklēt savu ceļu, sastapties un veidot attiecības ar otru krāsu, un tad ar plašu vēzienu teiktais stop! brīvo satikšanos disciplinē, jo to pārvirza, pakļauj un organizē autores griba…”. Ir sasniegta liela meistarība un varēšana šīs audekla virsmas “organizācijā” – krāsu vīzijām jābūt brīvām un nesamocītām,  jārosina skatītājā asociācijas un izjūtu gammas. Gaisma-tumsa, gaisma un telpa, noslēpumi un sapņi un vēl un vēl…

 Ir prieks Talsos redzēt Madaras jaunākās gleznas, jo viņas darbus pirmo reizi ieraudzījām jau tālajā 1997. gada pavasarī, kad Talsu muzejs bija atgriezies  savas sākotnes telpās Mīlenbaha ielā 19 un notika  Rīgas jauno mākslinieku grupas ( Andrejs Ameļkovičs, Romāns Dzjubenko, Ritums Ivanovs, Jānis Titāns, Madara Gulbis ), Mākslas akadēmijas kursa biedru, izstāde. Spriežot pēc Madaras izstādīto gleznu nosaukumiem  ( Gaismā, Sajūtas tumsā, Sajūtas ) izstādes topogrāfijā, jau tad bija sācies viņas ceļš  glezniecībā liela vispārinājuma virzienā, tas konsekventi kopts un turpināts līdz šai dienai.  Un neaizmirstot par galveno glezniecībā – krāsu, kuras pašvērtība konceptuālisma uzvaras gājienā bieži vien tiek piemirsta un noniecināta.                 

Šajos gados ir noticis liels skaits Madaras Gulbis  personālizstāžu ne tikai Latvijā, arī Polijā un Vācijā, gleznotāja ir piedalījusies neskaitāmās grupu izstādēs un starptautiskās mākslas rezidencēs visā pasaulē, izmantojusi dažādu stipendiju sniegtās iespējas. Un vēl viņa ir pieredzes bagāta mākslas pedagoģe J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā jau gandrīz 20 gadus.

Izstāde “Mežs ir burvis” Talsu muzejā būs apskatāma no 22. maija līdz 19. jūnijam. Tikšanās ar mākslinieci paredzēta 1. jūnijā plkst. 18:30.

Attēls: Madara Gulbis “Emocijas”. 2017

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos