Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Litogrāfijas izstāde “Process”

Lāsma Pujāte-Stūre “Ūdens maņa”

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē ir iekārtota biedrības „Grafikas Kamera“ organizētā litogrāfijas izstāde „Process” ; tā būs apskatāma līdz 5. novembrim.

Ar litogrāfijas izstādi „Process“ biedrība vēlas skatītājus plašāk iepazīstināt ar litogrāfijas tehniku un grafiķiem, kas savas radošās idejas galvenokārt realizē šajā tehnikā. Izstādē piedalās mākslinieki Elīna Alka, Valentīns Daņiļenko, Maija Dragūne, Imants Krepics, Inese Lieckalniņa, Ilze Lībiete, Lāsma Pujāte-Stūre, Ausma Šmite.

Katram no māksliniekiem piemīt savs rokraksts un sava „litogrāfiskā“ sajūta. Litogrāfija var būt melnablta, krāsaina, plūstoša, tāda, ko vada tehniskā procesā pieļaujamās nejaušības vai tieši pretēji – ļoti smalka, ar skrupolozi precīzu zīmējumu.Litogrāfiju kā pavairošanas tehniku (drukas, kopēšanas iespēju) 1796. gadā Vācijā izgudroja Aloizs Zēdenfelders. Litogrāfijas procesā galvenais materiāls ir litogrāfijas akmens – speciāls kaļķakmens, kas šo tehniku padara unikālu. Savukārt zīmējums uz akmens tiek veidots izmantojot speciālu krītiņu vai tušu, kas satur taukus, jo drukas process balstās uz tauku un ūdens atgrūšanās principa. Zīmējums uz akmens tiek īpaši apstrādāts, pēc tam nodrukāts uz papīra. Arī izstādē būs iespēja aplūkot šo akmeni un radošajā darbnīcā, ko vadīs grafiķe Lāsma Pujāte-Stūre, izmēģināt kā top zīmējums uz šīs gludi noslīpētās, attaukotās akmens virsmas.

Mūsdienās klasiskā litogrāfija sava komplicētā procesa dēļ ir zaudējusi savu popularitāti jauno mākslinieku vidū, vairāk tiek izmantotas dažādas tehniskās manipulācijas. Tādēļ biedrība „Grafikas kamera“ vēlas iepazīstināt, ieinteresēt aizvien plašāku auditoriju ar litogrāfijas tehnikas klasiskajām vērtībām, neizsmeļamajām iespējām un unikālajām zināšanām.

„Iepazīstot litogrāfijas procesu tuvāk var pavērties pilnīgi cits skatījums uz izstādē apskatāmajiem darbiem. Kā galvenais atklājums, pārsteigums varētu būt katrā darbā ieguldītais laiks, bezgala rūpīgs darbs un, protams, mīlestība pret šo īpatnējo, dzīvo akmens virsmu,“ stāsta izstādes kuratore un litogrāfijas darbnīcas vadītāja Lāsma Pujāte-Stūre.

Aicinām uz tikšanos ar māksliniekiem un izmēģināt savus spēkus radošajā litogrāfijas darbnīcā 12.oktobrī plkst. 14.00.

 

Attēls: Elīna Alka “Sicīliešu dārzs”

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos