Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Lauras Feldbergas instalāciju izstāde “Rudens. Piederība”

Izstāde „Rudens. Piederība” ir tupinājums Lauras Feldbergas jau kādreiz Talsu novada muzejā notikušajām telpas instalācijām „Ziema” (2008) un „Vasara” (2011).

Instalācija “Cikls”. Foto: Laura Feldberga

Izstādei veidoti gan jauni darbi – „Bērnības istaba”, „Salna” –, gan izmantotas un papildinātas jau iepriekš radītu darbu detaļas jaunās kombinācijās – „Piederība”, „Cikls”. Izstāde veidota kā vienots telpisks veselums, un skatītāji ir aicināti piedalīties ar savu klātbūtni. “Uzaicinu skatītāju ienākt šajā telpa un to apdzīvot. Būt šeit kādu brīdi”, aicina māksliniece.

Par izstādes „Rudens. Piederība” ieceri Laura Feldberga stāsta: “ Tēli saistīti ar laika plūsmas, pārmaiņu, zaudējumu un atjaunotnes tēmu. Laiks, šķiet, steidzas arvien ātrāk. Arvien vairāk ir brīži, kurus apzinos kā pārejošus, gaistošos, arvien biežāk jautāju, kas ir tas, kas manī paliek nemainīgs, kad atkal izgaists mirklis, kad atvados no kaut kā būtiska, kad pienāk vakars dienai vai noslēgums aizvadītam dzīves gadam. Beigas. Jauna sākuma iespēja.

Meklējot kodolu savai būtībai, meklējot izpratni par dzīvi, par pasauli, nākas atvadīties no dažādām iedomātām patiesībām, atbrīvoties un pārvērst pelnos ilūzijas un pašai savas „mākslīgās ādas”.Nereti ir sajūta, ka vēl arvien esmu bērns savas bērnības pirmajā istabā, pirmo reizi aptverot, ka pasaule visapkārt ir milzīga un ka tā būs jāpazīst gan labajās, gan ļaunajās izpausmēs. Vēl arvien gribētos, lai no bezgalības sargātu kāds maigs, saudzīgs slānis, sava drošā telpa. Gribas būt starp savējiem, saprastai un pieņemtai. Gribas bez bailēm piederēt savai vietai, zemei, mājām, tuvo cilvēku lokam. Katru reizi, atstājot drošību, nākas pieaugt, iepazīt, uzzināt, mainīties. Izstāde „Rudens. Piederība” ir mana pateicība par iespēju būt piederīgai šim laikam, vietai, ceļabiedriem”.

Laura Feldberga šobrīd ir kļuvusi par vienu no interesantākajām Latvijas instalāciju māksliniecēm, arī objektu veidotājām, viņa ar panākumiem strādā grafikā, grāmatu dizainā, glezno un ir buto dejotāja. Darbi top ne tikai Latvijā, bet arī daudzās ārvalstīs: nupat viņa atgriezusies no Japānas, kur Fudžisavas pilsētā tapusi  starptautiskas mākslinieku grupas izstāde.

Izstāde Talsu novada muzeja izstāžu zālē būs apskatāma līdz 9. decembrim, bet tikšanās ar mākslinieci notiks 3. novembrī plkst. 14:00.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos