Latviešu tautasdziesmu iedvesmota mākslas izstāde

“Pusbalsīti vien palaidu”

11. janvārī plkst. 16.00 Talsu novada muzeja Izstāžu zālē atklās mākslas izstādi “Kur tie lieli dūmi kūp”.

Tā ir latviešu tautasdziesmu iedvesmota māksla, kuru radījusi ASV māksliniece Debora Lagrasa ( Deborah La Grasse ). 2017. gadā tā tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā, tagad tā uzsākusi ceļu pa Latvijas izstāžu zālēm.

Debora Lagrasa Latvijā ir bijusi vairākkārt, arī viņas darbi izstādīti mūsu muzejā 2014. gada vasarā izstādē “Savienošanās/ Coalescence” saistībā ar 7. Starptautisko laikmetīgās čuguna mākslas simpoziju Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā. Tieši Pedvālē notika viņai nozīmīga sastapšanās ar stāstnieku un folkloristu Gunti Pakalnu, kurš  parādīja  biezos latviešu tautas dziesmu sējumus. Tā dzima gaiša ideja par latvju dainu un Rīgas jūgendstila arhitektūras elementu savienojumu viņas pašas mākslā.

Sākās rūpīgs izstādes radīšanas laiks, māksliniece patiešām nopietni iedziļinājusies Latvijas mākslas, mūzikas un valodas tradīciju materiālā. Sākusi ar tautasdziesmu atlasi un sakārtošanu pēc to pārstāvētajiem rituāliem un metaforām, analizējusi tekstus un meklējusi sev tuvas tēmas ( te viņai visvairāk palīdzējis Aldis Pūtelis, filologs un tulkotājs ). Tad šim materiālam mēģinājusi atrast sakarības ar Rīgas jūgendstila rotājošo elementu tēliem – tas ir izstādes lielākais pārsteigums. Kaut tas arī ir saprotami – 19. gadsimta beigas – 20. gadsimta sākums, kad reizē ar ekonomikas straujo attīstību uzplauka jūgends un nacionālais romantisms Rīgas arhitektūrā, bija laiks, kad tā pa īstam uzplauka arī latviešu nācijas pašapziņa un kultūra, kura atbalsojās arī Latvijas arhitektu un skulptoru veidotajos darbos uz Rīgas namu fasādēm.   Pārsteigums ir arī mākslas tehniku sintēze Deboras darbos: tušas un krāsu zīmējumos māksliniece iestrādājusi nelielus skulpturālus reljefus, kas piešūti ar ļoti smalku vara stiepli. Ir radusies jauna izteiksmība un savs simbolisms.

Dievam gudris padomiņis

Debora Lagrasa ir dzimusi Floridā, savu daudzpusīgo mākslas izglītību ieguvusi Floridas un Ilinoisas universitātēs, vairāk kā 30 gadu pasniegusi tēlniecību un arhitektūras dizainu dažādās universitātēs, arī pašlaik pasniedz Floridas Lauksaimniecības un mehānikas universitātē Talahasijā, Floridā. Savās skulptūrās un multimediju telpiskajās un reljefa gleznās viņa pievēršas saziņas tematiem, kas kopīgi dažādu kultūru folklorā un mitoloģijā. Māksliniece ir piedalījusies mākslinieku kopprojektos Latvijā, Bosnijā un Hercegovinā, Peru, Indijā un Apvienotajā karalistē.

Izstādes atklāšanā piedalīsies ASV vēstniecības Latvijā darbinieki un folkloristi Aldis Pūtelis un Guntis Pakalns.

Izstāde apskatāma līdz 4. februārim.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos