Latviešu strēlnieka liecības muzejā
Talsu novada muzeja krājumu papildinājušas unikālas vēstures liecības – fotogrāfijas un dokumenti par latviešu strēlnieku Kārli Derkevicu. Īpaši vērtīgs ir fotoalbums, ko apkopojusi Kārļa mazmazmeita Kitija Alksne, kura sava vecvectēva “stāstu” uzticējusi muzejam glabāšanā. Albumā ielīmētās fotogrāfijas un apraksti ataino Kārļa Derkevica dzīves gaitas no mazotnes līdz vecumdienām.
Kārlis Derkevics dzimis 1898. gada 8. janvārī Ārlavas pagastā kalpu ģimenē. 1910. gadā ieguvis Ārlavas pagastskolas četrklasīgu izglītību. Kārļa jaunība aizritēja Pirmā pasaules kara gados, kad viņš bijis telefonists un pārzinājis Morzes ābeci. Dienējis 8. Valmieras pulka telefonista komandā. No 1921. gada 18. februāra līdz 1939. gada 1. janvārim Kārlis dienējis Sarkanā gvardē par telefonistu, pēc tam atvaļināts no aktīvā kara dienesta un ieskaitīts rezervistos.
1923. gada martā Kārļa Derkevica tēvam piešķīra zemi Talsu apriņķa Ārlavas pagastā. Tur ierīkoja saimniecību “Kalviņas”, zemi iegādājās uz nomaksu, kas bija Zemes bankas aizdevums.
1933. gadā Kārlis apprecējās ar Līnu Muņķevicu.
1935. gadā viņiem piedzima meita Dzidra. Ģimene saimniekoja “Kalviņos”, kurā pārcieta arī Otro pasaules karu. Muzejā glabājas Kārļa Derkevica rakstītās piezīmes par “Kalviņu” mājas ražu no 1926. līdz 1948. gadam.
Sākoties kolektivizācijai, viensētas apvienoja kolhozā “Vairogs”, vēlāk izveidoja lielāku saimniecību “Viljamss”, līdz 1969. gadā izveidojās kolhozs “Tiņģere”. Kārlis Derkevics pildīja kolhoza klētnieka pienākumus, ko veica daudzus gadus, līdz aizgāja pensijā un kopa savu piemājas saimniecību. Kārlis bija sabiedrisks cilvēks, bieži brauca ekskursijās ar kravas auto – ar kaimiņiem un draugiem sasēdās kravas kastē, uz automašīnas apmales pielika lielu uzrakstu “Ekskursija” un devās ceļā.
Kārlis sievu Līnu zaudēja 1972. gadā un atlikušo dzīves daļu nodzīvoja pie meitas Dzidras. Kārlis Derkevics mūžībā devās 1979. gada 16. augustā.
Albumā ielīmēta arī īpaša lapiņa, kas tika dota līdzi strēlniekiem kā talismans veiksmei. Kārlim Derkevicam tā palīdzējusi: pārdzīvojis abus pasaules karus. Viņš dzīvos savu pēcnācēju atmiņās un liecībās, kas glabājas Talsu novada muzejā.
Ona Kaudze,
Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja
Digitalizētos krājuma priekšmetus ir iespējams apskatīt Latvijas Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā (adrese: www.nmkk.lv).