Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Laimas Eglītes gleznu izstāde “Daba”

Vēl  Mākslas dienas Latvijā rada īslaicīgi sentimentālu uzbudinājumu gan māksliniekiem, gan mākslas cienītājiem, un pie reizes tas ir arī neviltots prieks par pavasara atnākšanu un gaidāmo krāsainības uzplaukumu gan dabā, gan cilvēkos. Tas var būt arī prieks par labu mākslu: šī pavasara reibonī, līdz 19. maijam,  mums būs iespēja redzēt Laimas Eglītes gleznu izstādi “Daba”.

Iepriekšējā Laimas Eglītes izstāde Talsos notika tālajā 1986. gadā, arī Mākslas dienu laikā, Talsu tautas nama 2. stāva foajē. Atceros, Laima bija uzaicinājusi sev līdz mākslas zinātnieku Andreju Ģērmani.  Domāju, daudzi  atceras Māras Brašmanes  1970. gadu sākuma melnbalto fotogrāfiju, kur pa Lāčplēša ielu mums pretī nāk jaunie mākslinieki Andrejs Ģērmanis,   Eižens Valpēters un Laima Eglīte – tie taču no  kafejnīcas “Kazas” sabiedrības  vai Rīgas pantomīmas;  visi padomju cilvēki zināja šo Rīgas brīvo cilvēku vienotnes.  Laimas mīma tēls tad bija Rīgas pantomīmas seja, protams, izcilība viņa bija arī savā kustībā un plastikā, kuru ļoti esenciālā veidā viņa vēlāk pārnesa uz savu glezniecību. Laimu interesē ne gluži  katrs cilvēks, bet cilvēki – individualitātes – ar savu ķermeni un kustību, ārējo un iekšējo, ar katra  īpatnību un vienreizīgumu. Arī  stils, apģērbs, mode, frizūras, poza, žests; var jau to vispārināt un saukt it kā par mākslas cilvēku vai kādu īpatņu pasauli, kurā dzīvo mākslinieces tēli – mīmi, dejotāji, vīrieši un sievietes, mīlnieki. Taču arī māte un bērns, pasaules problēmas – tas gleznotāju interesē pat ļoti un viņas bildēs var redzēt, ka viņa par to domā. Izstādē būs izstādīti hrestomātiski Laimas  1990. gadu darbi ( “Helēna”), kā arī jaunāku laiku darbi, kuri kļuvuši krāsaināki, vairāk vispārināti un dekoratīvāki.

Laima Eglīte ir beigusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Izstādēs, Latvijā un ārzemēs, piedalās kopš 1969. gada. 2009. gadā notika viņas personālizstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Viņa ir divu radošo savienību – Latvijas Mākslinieku savienības un Kinematogrāfistu savienības biedre, ir bijusi septiņu animācijas filmu māksliniece studijā “Dauka”( “Abi gali balti, viducis zaļš”, “Kur tu teci, miega pele?” , “Kabata”) un 12 bērnu grāmatu ilustratore ( I. Zanderes “Karalis Ezis”, J. Baltvilka “Krūmu krāmu jēra jūra”, Ē. Ādamsona “Tauriņš pār lielceļu”).

Izstādes atklāšana  Talsu novada muzeja Izstāžu zālē Mākslas dienu pasākuma laikā 13. aprīlī plkst.14:00.Piedalīsies mākslas zinātnieks Andrejs Ģērmanis.

Laima Eglīte “Helēna”

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on “Laimas Eglītes gleznu izstāde “Daba”

Comments are closed.