AktualitātesDabas jaunumiMācību un izziņas materiāliPublikācijas

Kurzemes savvaļas orhidejas

Sākot ar jūnija vidu sāk ziedēt savvaļas orhidejas un turpina ziedēt vēl jūlijā (dažas sugas līdz pat augustam). Protams, tās visas nezied vienā laikā, pilnzieds ir ap Jāņiem. Vēl var paspēt tās apskatīt dabā. Visērtāk tās ir iepazīt dabas takās, jo ir pieejamas norādes un sugu apraksti.

Latvijā savvaļā aug 32 sugu orhidejas, 26 no tām ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Vispazīstamākā no Latvijas savvaļas orhidejām ir naktsvijole.

Naktsvijole. Foto: Linda Smilga-Šimpermane

Vairākām orhidejām Latvijā dots dzeguzes vārds. Sastopamas sešas dzegužpirkstīšu un četras dzegužpuķu sugas. Liela daļa no tām aug mitrās vietās – zāļu purvos, slapjās pļavās un mežos. Plankumainā dzegužpirkstīte ir viena no visbiežāk sastopamajām Latvijas savvaļas orhidejām, parasti aug mitrās pļavās, pārejas purvos, sastopama arī upju un ezeru krastos, ceļmalās. Zied līdz pat augustam. Augs aptuveni 50 cm augsts, lapas virspusi rotā violeti plankumi. Dzeguzes vārds nosaukumā vēl ir dzeguzenēm un dzegužkurpītēm. Dzegužkurpītes ir ļoti retas. Tās zieds ir kā kukaiņu lamatiņas, kamēr zieds nav apputeksnēts, kukainis ārā netiek. Pie retumiem, kuri sastopami Kurzemē, pieskaitāma vēl zalkšu dzegužpuķe (Orchis morio).

Talsu apkārtnē atrastā savvaļas orhideja – plankumainā dzegužpirkstīte (Dactylorhiza maculata). Foto: Linda Smilga-Šimpermane

Kurzemē sastopamas lielākā daļa no orhideju dzimtas sugām, visbagātīgāk tās aug tieši pie Engures ezera (ap 22 sugām). Ir izveidota Engures dabas parka Orhideju taka (~3,5 km gara, apskatāma bez maksas).

Retā mušu ofrīda (Ophrys insectifera) ir sastopama tikai Kurzemē (pie Engures ezera, bet ir atradnes arī netālu no Saldus). Ziedi atgādina mušiņas (tuvplānā gan vairāk mazus cilvēciņus ar cepurītēm). Izskats un smarža ir šīs orhidejas viltība, lai pievilinātu racējlapseņu tēviņus, kuri ziedus apputeksnē.

Sarkanā cefalantēra (Cephalanthera rubra) sastopama tikai Kurzemes piekrastē posmā no Ovīšiem līdz Kolkas ragam.  Netālu no Valgales ir atradnes savvaļas orhidejai Lēzela liparei (Liparis loeselii). Arī šī orhideja apskatāma Engures ezera dabas takā.

Mušu ofrīda (Ophrys insectifera) Engures ezera dabas parka Orhideju takā. Foto: Linda Smilga-Šimpermane

Latvijā savvaļas orhidejas aug ļoti lēni. Lai no sēkliņas izaugtu ziedošs augs, var paiet pat 15-20 gadi. Naktsvijole pirmo reizi uzzied tikai pēc 10 gadiem! Orhideju sēklas ir ļoti maziņas, kā puteklīši. Tām ir vismazākās sēklas visā augu valstī. Sēklu ir ļoti daudz-katrā pogaļā tūkstošiem, tomēr tikai ļoti niecīga daļa no tām uzdīgst. Orhidejas sēkliņa var uzdīgt tikai tad, ja augsnē tā sastop vajadzīgo mikroskopisko sēni. Orhideju mikoriza sēkliņu nodrošina ar ūdeni un minerālvielām, bet augs šo sēni nodrošina ar fotosintēzes produktiem.

Atgādinu, ka savvaļas orhidejas nedrīkst ne plūkt, ne izrakt (tās ir aizsargājamas!). Un nav vērts, jo vāzē tās labi nestāvēs un dārzā ieaudzēt neizdosies.

Linda Smilga-Šimpermane, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos

Raksts tapis sadarbībā ar Lauru Grīnbergu, Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecāko botāniķi.

Titulfoto: Viktorija Matisone

Publicēts: “Talsu Vēstis”, 2021, 6. jūlijā, 6. lpp.