AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumi

KURZEMES AINAVAS

Ar šādu nosaukumu tikko kā Talsu muzejā iekārtotajā izstādē skatāmi latviešu mākslinieku darbi no galerijas “Romas dārzs” krājuma. Tā ir neliela izlase no kolekcijas, kuru ikviens interesents vienmēr var aplūkot ekspozīcijā „Liepāja. Laiks. Mākslinieks” galerijas izstāžu zālēs pašā Liepājas centrā, Zivju ielā 3.

Sadarbībā ar Talsu muzeja izstāžu kuratori un mākslinieci Gunu Millersoni atlasīti dažādu autoru – Jāņa Gaiļa, Jāņa Sudmaļa, Valtera Uztiča, Visvalža Ziediņa, Valda Mackara (MIC), Skaidrītes Elksnītes, Matīsa Zavicka, Artūra Baumaņa, Roberta Stārosta, Kārļa Lejnieka, Valda Līcīša, Žaņa Sūniņa, Staņislava Diņģeļa, Egila Brūna, Emīla Braunberga, Lūcijas Žurginas un Aleksandra Karpova darbi. Izlase atspoguļo Kurzemes ainavai raksturīgo – jūru, pludmali, pilsētu ainas, mazpilsētas, iekļaujot arī figurālas kompozīcijas.

Liepājas uzņēmēja un kolekcionāra Ivara Kesenfelda mērķtiecīgi veidotā mākslas darbu kolekcija vienkopus pulcē izcilāko, interesantāko un talantīgāko Liepājas mākslinieku darbus. Kolekcija veidota vairāku gadu garumā, paši pirmsākumi bija, atverot mākslas galeriju „Māja”, vēlāk viesnīcu „Promenade”, kuras interjerā arī tagad eksponēti oriģināli mākslas darbi. Veidojot kolekciju, novērtējot savas pilsētas kultūras un mākslas tradīcijas, tika apzināti mākslinieki un to darbi, kas ir saistīti ar Liepāju.

Kad Ivars Kesenfelds atjaunoja slavenā Liepājas arhitekta P. M. Berči 19. gadsimta beigās projektēto ēku kompleksu Liepājas centrā Zivju ielā 3, tā pagrabstāva plašajās telpās tika izveidotas izstāžu zāles mākslas galerijai „Romas dārzs”. Šeit ir izveidojusies jauna un eleganta kultūrvieta Liepājā ar labu viesnīcu un kafejnīcām blakus. Galerija gādā par izstāžu daudzveidību, organizējot šeit arī aktuālās mākslas izstādes.

Kolekcijā plaši pārstāvēti Liepājas mākslinieki Valters Uzticis (kurš, starp citu, kādu laiku ir bijis talsinieks – tūlīt pēc II pasaules kara 5 gadus gleznotājs strādājis Talsu novadpētniecības un mākslas muzejā), Jānis Sudmalis, Matīss Zavickis, Artūrs Baumanis, Jānis Gailis, Egils Radziņš, Augusts Annuss, Valdis Mackars un daudzi citi. Romas dārza kolekcija ir vienīgais publiski skatāmais Liepājas mākslinieku darbu krājums, kur klātienē iepazīt vairāk kā 200 mākslas darbu – gleznas, akvareļus un grafikas. Talsu izstādes lielākā daļa darbu ir 20. gadsimta II pusē radītie, ir arī emigrācijā tapušie darbi, ir gleznas, kas radītas Latvijas brīvvalsts laikā. Būs apskatāmi arī interesanti padomju laika sniegumi, kā arī vairākas Talsu ainavas. Domāju, ka šīs izlases lielākais pārsteigums ir tieši Valtera Uztiča 5 darbu kolekcija ar vasarīgi dekoratīvu  krāsu kolorītu, no Talsu novada māksliniekiem pārstāvēti Atis Viduks un Žanis Sūniņš.  Galerija rūpējas par to, lai visi kolekcijā ienākošie darbi tiktu savesti kārtībā: ja nepieciešams, tos restaurē, katra  bilde tiek cienīgi ierāmēta. Šīs izstādes darbus ir iespējams arī iegādāties.

Izstāde būs apskatāma līdz 1.augustam. 10. jūlijā plkst. 14:00 paredzēta tikšanās ar galerijas pārstāvjiem.

Astra Dzērve,

galerijas kuratore

Attēls: Sk. Elksnīte “Aizputes dzirnavas”