Izstādes muzejāMākslas jaunumi

“Klusuma meklēšana”. Māra Upzara gleznas Talsu novada muzejā

„Klusuma meklēšana”, 2017

Talsu novada muzejā 8. aprīlī plkst. 14:00 atklās Māra Upzara gleznu izstādi „Klusuma meklēšana”. Tā būs apskatāma līdz 14. maijam.

Izjusti, piesātināti krāsu laukumi, ilgi meklēta krāsa, precīzs laukumu lielums, bez nejaušībām un liekām cerībām uz spontāni laimīgu iznākumu – te tas neder. Te ilgi jādomā, un jauni darbi top lēni – bez līmlentu čabināšanas, kā varētu likties, jo tā taču būtu racionālāk tikt pie laukumu absolūtas precizitātes un kārtības. Viss ar savu roku, lēni un viendabīgi biezi. Un nosaukums, doma – tas jau pašā sākumā – par savu kārtību, par savu cīņu, par laiku – tam nepieciešams klusums. Nosaukums „Klusuma meklēšana” pavisam labi atbilst izteikti minimālistiskajai Māra Upzara glezniecībai.

Pats viņš izsakās visai bargi: „Kultūra, īpaši māksla, ir parādība, kas cilvēkus atšķir no dzīvniekiem. Tādēļ māksliniekam, radot mākslas darbus, ir jājūt atbildība pret cilvēci. Lai tas izdotos, māksliniekam ir sevī jāatrod klusums”. Jābūt brīvam, bet vienam.

Šī ir jau otrā Māra Upzara personālizstāde Talsu muzejā (iepriekšējā – 2011. gadā). Viņš ir beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu un prof. I. Zariņa glezniecības meistardarbnīcu., ir sarīkojis ap desmit personālizstāžu, ar savu īpašo un savrupo glezniecību pārstāvējis latviešu mākslu daudzviet pasaulē – Beļģijā, Somijā, Gruzijā, Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā, Lietuvā, Norvēģijā, Krievijā, Francijā.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on ““Klusuma meklēšana”. Māra Upzara gleznas Talsu novada muzejā

Comments are closed.