AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPasākumi

KAS DZĪVO TUMŠAJĀ SKAPĪ UN CITI STĀSTI

Uz izstādi ar šādu nosaukumu Talsu novada muzeja Izstāžu zālē aicina Inese Mīlberga, Talsu mākslas skolas pedagoģe un māksliniece-grafiķe. Izstādes atklāšana notiks 16. oktobrī plkst. 17:00 un apskatāma tā būs līdz 15. novembrim.

Kā stāsta Inese Mīlberga, otrs nosaukums šai darbu kolekcijai (tajā ir ap 130 zīmējumu un akvareļu)  varētu būt arī “Atmiņu grāmata manai ģimenei”. Līdz reālas grāmatas iespējamai nodrukāšanai, droši vien, vēl ir tāls ceļš ejams (un zīmējumi vēl arvien top), taču Inese šādā veidā – pārsvarā tušas zīmējuma formā – vēlējās piepildīt savu jau sen loloto sapni stāstīt saviem četriem bērniem par savu bērnību. Protams, ka šie stāsti varētu patikt arī citiem bērniem un citiem lasītājiem-skatītājiem, jo daļa no šīs kolekcijas jau ir rādīta Jelgavā.

Līdz piecu gadu vecumam Inese ar savu ģimeni dzīvojusi plašā dzīvoklī Rīgas centrā – ar smagnējām 1920.-30. gadu mēbelēm, bērnu dārzu piecstāvu pilsētā, pārpildītiem tramvajiem un trolejbusiem, krievu valodu visapkārt. Un pēkšņi, pēc pārcelšanās uz Talsiem, bērnība vārda tiešajā nozīmē kļūst saules apspīdēta un ir tik interesanta: te daba – mežs un ezeri, staļļi, lopi, vistas, Talsu pievārtes māja ar aku sētas vidū. Un vecmāmiņa ir īsta pasaku un spoku stāstu krātuve! Bērnībā ir arī bērna skumjas, bailes un smagi pārdzīvojumi. Tas tagad atminēts un vēlreiz no jauna pārdzīvots šajā atmiņu grāmatā – izstādē.

Inese Mīlberga “Skolas dzeramtrauks”

Inese Mīlberga mācījusies Talsu II astoņgadīgajā skolā, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļā un pabeigusi studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā 1989. gadā. Gandrīz 10 gadu nostrādāts par pedagogu Daugavpils Saules skolā, kopš 1999. gada Inese ir atgriezusies Talsos, strādā Talsu mākslas skolā, piedalās dažādās izstādēs un plenēros, ilustrē grāmatas, skolo savus bērnus. Ir sarīkotas arī vairākas personālizstādes ar akvareļiem, zīmējumiem un grafikas darbiem. Pēdējos gados līdz izcilībai Inese izkopusi tādu sarežģītu grafikas tehniku kā kologrāfija Talsu un citu pilsētu ainavu un arhitektūras attēlojumos. Bet, šķiet, arvien vairāk varam runāt par īpašo Ineses Mīlbergas “sociālo reālismu”, kurā viņa nepastarpināti, tieši, ar lielu mīlestību un dziļi personiski stāsta par savu ģimeni – bez sociālisma vai kapitālisma kritikas, kā daži citreiz, arī bez izdaiļošanas vai izskaistināšanas. Tā ir pati dzīve.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Attēls: Inese Mīlberga “Ievas māja”

One thought on “KAS DZĪVO TUMŠAJĀ SKAPĪ UN CITI STĀSTI

Comments are closed.