AktualitātesKrājuma jaunumi

Kā klājas “Lichtenthal” tāfelklavierēm?

Jau stāstījām, ka muzeja krājumā daudzus gadus savu otro dzimšanas dienu gaidījušas ļoti retas “Lichtenthal” tāfelklavieres. Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda kā arī ziedotāju atbalstam, restaurācijas pirmais posms tuvojas noslēguma fāzei.

Tāfelklavieru restaurāciju veic “Ugāles ērģeļbūves darbnīca”. 2022. gada jūnijā tāfelklavieres tika nodotas restauratora Jāņa Kalniņa gādīgajās rokās. Kā tagad klājas mūsu tāfelklavierēm? Esam saņēmuši restaurācijas procesa starpziņojumu, kā arī paši atkārtoti paviesojušies darbnīcā. Paveikto darbu skaits aug, un neiztrūkst arī pārsteigumu.

Restaurācijas procesā tika demontētas stīgas ar virbuļiem, dzelzs rāmis un klusinātāji ar mehāniku, kā arī tika noņemts rezonators.

Tika veikta finierējuma tīrīšana. Noņemot netīrumus un vecās šellakas kārtu, atklājās, ka finierēšanai izmantoti dažādu sugu finieri: augšējais vāks un priekšējais panelis finierēts ar palisandru, korpusa sāni un aizmugure ar sarkankoku. Lai izlīdzinātu vizuālās atšķirības, pielietota 19. gadsimtam tradicionāla apdares metode, koka tekstūras atšķirības izlīdzinot ar uzzīmētām šķiedrām. Šo zīmējumu diemžēl nav iespējams saglabāt, jo tas ir šellakas kārtā. Korpusa sānu finierējumu izdevās saglabāt.

Papildus tam salīmētas arī korpusa konstrukcijas un sastiprinātas ar dībeļiem. Visas tāfelklavieru virsmas sagatavotas finierēšanai ar jaunu, atbilstošas sugas nažfinieri un piemeklētu tekstūru, pēc iespējas līdzīgāku oriģinālam.

2022. gada decembrī noslēgsies pirmais restaurācijas posms. Lai tiktu sākts klavieru otrais restaurācijas posms, ir nepieciešams papildus finansējums. Kopā ar Talsu novada fondu tiek atkārtoti atvērts ziedojumu konts tāfelklavieru restaurācijai, lai muzeja darbinieku izlolotais sapnis par “Lichtenthal” tāfelklavieru skanējumu muzeja muižas zālē pēc iespējas ātrāk nonāktu pie muzeja apmeklētājiem un 19.gs. mūzikas cienītājiem.

Ziedot tāfelklavieru restaurācijai iespējams:

Talsu novada muzejā ziedojumu kastē;

Talsu novada fonda bankas kontā:

Nodibinājums “Talsu novada fonds”

Reģ.nr. 50008073841

AS SEB banka

Bankas konts LV87UNLA0050017096893

Maksājuma mērķis: “Ziedojums Talsu novada muzeja tāfelklavieru restaurācijai”.

Vairāk par retajām tāfelklavierēm Talsu novada muzejā iespējams lasīt šeit: https://www.talsumuzejs.lv/talsu-novada-muzeja-loti-retas-tafelklavieres/