Justīnes Seiles gleznu izstāde

17. jūnijā plkst. 14:00 Talsu novada muzeja izstāžu zālē atklās jaunās gleznotājas, Latvijas Mākslas akadēmijas bakalaura studijas tikko kā beigušās Justīnes Seiles gleznu izstādi – bez izstādes nosaukuma, arī daļa darbu ir bez nosaukumiem – ir tikai bildes – skatītāju ļoti uzrunājošas un intriģējošas…

Justīne Seile ir dzimusi Talsos, kādu laiku mācījusies Talsu 2. vidusskolā, bet vidusskola pabeigta Ventspilī; tur Justīne nopietni nodarbojusies ar daiļslidošanu un 3 gadus apmeklējusi grafiķes Mārītes Klušas vadīto tēlotājmākslas studiju Ventspils Jaunrades namā; mācījusies Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā. Tagad, Mākslas akadēmijā, ir iegūta pārliecība, ka tieši glezniecība ir īstais ceļš – viņai vienkārši patīk gleznot!

Turklāt Justīne ir izvēlējusies ne tos vieglākos žanrus: tā ir figurālā glezniecība, akts un portrets. Un arī veids, kā un ko gleznot, katras bildes ideja un saturs ir visai bezbailīgs – šobrīd šķiet, ka Justīne Seile nekad nepārstāvēs superskaistuma atražošanu un izklaides žanru savās gleznās. Katrs darbs aicina uz pārdomām, iespējams, ne pārāk priecīgām un rožainām. Viņa pārspīlē, dramatizē, arī kariķē, portretētajos cilvēkos jūtama liela emocionāla sakāpinātība, nelaimes priekšnojautas vai ilūziju zaudējums, dažu cilvēku sejās jūtamas visai radikālu notikumu pēdas ( „Melns gar acīm”). Ir jānovērtē jaunās mākslinieces uzdrīkstēšanās ieiet šai „kritiskā reālisma” mākslas daļā, kaut arī, protams, 20. gadsimta pasaules mākslā un arī pat Latvijā vienmēr ir bijuši mākslinieki, kuri gājuši šo ceļu – izstādē var sajust noskaņu līdzības ar vācu ekspresionistu Oto Diksu un tēvu un dēliem Zitmaņiem ( Rauls un Otto ) Latvijā. Arī tagad to var saukt par neglītā un „neviens mani nemīl” slavinājumu. Tas, ka Justīne ir laba zīmētāja, piedod viņas darbiem jau visai personiskas šī kritiskā reālisma iezīmes: figūru apjomi ir profesionāli un anatomiski pareizi, ne tik deformēti un pārspīlēti, protams, izņemot acis. Personāžu acis ir medijs Nr.1!

Izstāde apskatāma līdz 16. jūlijam.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos