Aktualitātes

JĒKABAM SPRIŅĢIM 115. VĒL NEREDZĒTI AKVAREĻI UN FILIPA GLĀSA MŪZIKA

Esam nemanāmi sākuši gaidīt rudens vakaru iestāšanos, kad pilsēta ap mums kļūst apcerīgāka un klusāka. Lēnām ejam uz novembri un tā rituāliem: Mārtiņi, 18. novembris, svecīšu vakari, kāda skaista jubileja…  28. novembrī Talsiem ir jāpiemin, domāju, visu laiku izcilākais Talsu mākslinieks un mākslas pedagogs Jēkabs Spriņģis ( 1907-2004 ), kurš šajā dienā klusi atzīmētu savu 115. dzimšanas dienu. Talsu novada muzejs ir sācis viņa piemiņas izstādes iekārtošanu un 17. septembrī plkst. 14:00 aicinām Talsu sabiedrību uz meistara atceres pasākumu. Starp citu, cik zinu, mākslinieku Jēkabu Spriņģi  vienīgo viņa Talsu laikabiedri godāja par Meistaru…

Meistars nodzīvoja garu mūžu, aiziedams no šīs pasaules  97. dzīves gadā. Uzgleznoto darbu kaudzes – eļļas gleznas un akvareļi – tik garajā mūžā kļuva  aizvien lielākas un augstākas,  un tagad, pateicoties mākslinieka ģimenes atbalstam , mums ir iespēja ik pa pieciem gadiem vētīt tās un izlikt apskatei muzejā. Tas nenoliedzami  ir skaists rituāls šai pilsētai, kuras muzeja krājumā glabājas 127 meistara gleznas un akvareļi ( pārsvarā tie ir mākslinieka paša dāvinājumi), un nodrukāts  vienīgais kolekcijas katalogs (2002).  Tāpat Talsiem ir bijusi tā laime 40 gadu  garumā, kamēr Jēkabs Spriņģis šeit dzīvoja un strādāja dažādās skolās par zīmēšanas, darbmācības un rasēšanas skolotāju vai bibliotekāru, redzēt līdzās ceļu, kā gleznotājs iet no pasmagām  Ģ. Eliasa zaļās zemes tēmām līdz elegantai abstrakcijai.

Šai izstādei izvēlējāmies darbus no vienas palielas akvareļu kaudzes, tie gleznoti dažādos gados, ir parakstīti, tātad Meistara akceptēti par to pabeigšanu. Tā kā nosaukumu izdomāšanu Jēkabs uzskatīja par pašu grūtāko darbu pirms bildes iesniegšanas kādai izstādei, lielākajai daļa tām nosaukumu nav, tad varbūt tiešām neviens izstādes apmeklētājs tos vēl nav redzējis. Tāpēc  arī šāds nosaukums “Vēl neredzēti akvareļi”. Domāju, ka pārstāvēta ir visa šīs tehnikas glezniecības veidošanās gaita – no 1960. gadiem līdz 2000. gadu sākumam. Jēkabs Spriņģis ir izcilākais latviešu akvarelists. Joprojām.

Atceres pasākuma ievadā viesiem būs iespējams noklausīties pazīstamā kameransambļa “Metamorfoze” koncertu. Tā sastāvā spēlē flautistes Liene Dobičina un Zane Jurēvica, pianiste Zane Rubesa. Mēs varēsim klausīties ( un arī skatīties ) Filipa Glāsa un citu laikmetīgās mūzikas autoru skaņdarbus. Ieeja brīva.

Fotogrāfs: Valdis Frēlihs

Guna Millersone, izstādes iekārtotāja.