Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Jānis Valdemārs Helmanis. Mīlestība pāri visam

Jānis Valdemārs Helmanis “Mīlestība pāri visam”

No 17. jūlija līdz 13. augustam Talsu novada muzeja Izstāžu zālē apskatāma savdabīga fotoizstāde, kuras eksponātus šoreiz var saukt par fotogleznām un tā tos nosaucis arī pats autors – fotogrāfs Jānis Valdemārs Helmanis, neordināra Sēlijas puses radoša personība.

Sēlijas dienvidos ir labi zināmi Ērberģes „Svēteļi”- mājas pie Latvijas-Lietuvas robežupes Mēmeles, kurās saimnieko un rada Valdemārs Helmanis. Viņš neuzskata sevi par mākslinieku; tas, ko viņš dara, esot veids kā kalpot Dievam. Un ņem un pasmeļas viņš no dabas dievišķās, veido jau dabas iesāktus objektus, pats daudz neiejaucoties, neko nesabojājot. Bet tapusi tomēr paša veidota ainava un vide (objekti) ap savu māju, kuru var apskatīt

katrs garāmbraucējs. Iespējams, mākslas zinātnieki sauktu viņu par autsaideru, kā cilvēku „ārpus”, kaut arī te būtu jārunā tieši par iekšpusi, iekšējo pasauli, kura pieder šim cilvēkam un realitātē tā ir bagāta un piesātināta dzīve, kura var bagātināt arī citus cilvēkus.

Gandrīz 20 gadus ir lolota šī foto izstāde, kuru dažreiz Valdemārs Helmanis nosauc arī par „Ledus. Saule. Ūdens”. Nekādu manipulāciju, nekādu „šopu”. Izčākstējis, pakusis ledus gabals, dabiska saules gaisma, atstarojumi no mākoņiem, ūdenszāles, sabirzumi, sasaldēti ziedi, atspulgi, absolūti reālas lietas, kuras mākslinieks ar izcilu redzi un kompozīcijas izjūtu saliek bildē. Un tad jau paliek tikai fotoaparāta slēdža knikšķis.

Tikšanās ar vides mākslinieku, fotogrāfu, video operatoru Jāni Valdemāru Helmani Talsu novada muzejā izstādē „Mīlestība pāri visam” notiks 10. augustā plkst. 18:00. Piedalīsies mākslas zinātniece Irēna Bužinska.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos