Uncategorized

JĀNIS MUROVSKIS. DARBI. SIETSPIEDES.

Sestdien, 3. decembrī plkst. 14:00 Talsu novada muzejā atklās divas grafikas mākslas izstādes: muzeja lielās ēkas divās zālēs darbosies Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras studenti sava profesora Jura Petraškeviča vadībā, brīvi un ekspresīvi “apstrādājot” sienu virsmas, kuras pēc tam piedzīvos ilgi gaidīto remontu. Bet muzeja Izstāžu zālē atklāsim LMA profesora, audio-vizuālās mediju mākslas nodaļas vadītāja Jāņa Murovska izstādi “Darbi. Sietspiedes”.

Jānis Murovskis (Muris) konsekventi strādā visai sarežģītajā sietspiedes tehnikā, izstādēs – visā Latvijā un ārzemēs, īpaši bieži Japānā –  piedalās jau kopš 1986. gada. Šai laikā mākslinieks ir apguvis šo tehniku līdz augstai perfekcijai, kā arī viņš paguvis klāt pievienot savus jaunievedumus, kas dod iespēju veidot vairāk tonālus darbus, neizmantojot foto-tehniskus paņēmienus ( kā mēs to šad tad esam redzējuši mūsu novadnieka Ata Ieviņa sietspiedēs). Murovskis veido gan smalku un precīzu zīmējumu, gan pludina to, atstājot vietu arī nejaušībām un improvizācijām.

Kā jau daudzi mākslinieki, Jānis Murovskis šos drukas darbus asociē ar procesiem dabā, domu un idejas plūstošu veidošanos: ir tik daudz neizzināta un neredzama mums visapkārt. Krāsu lauku plūdumi, smalki līniju akcenti – vai tas ir skats uz zemi vai skats uz debesīm? Smalkam vērotājam ir lemts to visu ieraudzīt un pētīt. Vienam acs slīd pāri smalki zīdainam krāsas klājumam, nekur neaizķeroties, citam skata klejojumu piesaista izteiktas faktūras, krāsu kalni un ielejas…

Izstāde būs apskatāma līdz 2023. gada 3. janvārim.

Guna Millersone

“Netveramie procesi XII” sietspiede, papīrs 50×69, 2021