AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiPublikācijas

Jānis Lagzdiņš. “Klusā daba un… “

Mākslinieks, kurš kopā ar saviem laikabiedriem – Frici Makstnieku, Arni Zupiņu, arī ar vecmeistariem Jēkabu Spriņģi un Jāni Grāvēju aizsāka veidot  mākslinieku grupu Talsos pagājušā gadsimta 60. gados – Jānis Lagzdiņš –  27. decembrī svinēs savu 85. dzimšanas dienu. Šī nozīmīgā notikuma reizē viņš atkal ar apskaužamu regularitāti ir sarīkojis jaunu personālizstādi Talsu novada muzeja četrās istabās.

Kādreiz Talsu mākslinieku lokā kursēja tāds termins: Talsu romantisms. Nu lūk, Jānis Lagzdiņš ir viens no šiem romantiķiem, un arī šajā izstādē šī romantisma dzirksts būs jūtama. Tieši jaunākajos darbos (Talsu ainavās). Kā vienmēr, viņa apaļāku jubileju izstādēs ir arī kāda daļa no aizgājušo gadu retrospekcijas; šoreiz te būs skatāmi mūsu muzeja krājumā esošie Jāņa Lagzdiņa akvareļi. Taču katru reizi mākslinieks ir pratis arī pārsteigt – vai nu ar asprātīgiem zīmējumiem vai ar tā brīža interesi par abstrakciju vai arī ar vēlēšanos izmēģināt kādu interesantu tehnisku paņēmienu. Skatītājs to visu šajā izstādē pamanīs.

Savā akvareļglezniecībā Jānis Lagzdiņš ir sasniedzis vērā ņemamu profesionālo līmeni, ir piedalījies dažās žūrētajās republikas izstādēs un vissavienības pašdarbības mākslinieku izstādēs. 1980. gadu vidū mākslinieks sarīkoja vairākas veiksmīgas savas personālizstādes: Zinību namā Rīgā un citur Latvijā.

Arī 1990. gados ir regulāri rīkotas personālizstādes Talsu muzejā un ārzemēs (Zviedrijā un Dānijā), kā arī pārstāvēta Talsu māksla kopā ar citiem māksliniekiem Talsu sadraudzības pilsētās. J. Lagzdiņa akvareļglezniecībai raksturīgs izjusti pelēcīgs kolorīts, smalks lirisms un laba pludinājuma tehnika. Pat tādā grūtā žanrā kā portrets. To pierāda veiksmīgais, mūsu muzeja krājumā esošais darbs “Mākslas dienas. Dialogs” (ar absolūti atpazīstamajiem Inu Strazdiņu un Armandu Zēfeldu).

Izstāde būs atvērta no 14. decembra līdz 2022. gada 9. janvārim.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Jānis Lagzdiņš “Krāčainā upīte”. 1985. Papīrs/akvarelis. Talsu novada muzeja krājums

Publicēts: Laikrakstā Talsu Vēstis 2021. gada 28. decembrī, 4.lpp.