Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Jāņa Indusa gleznu izstāde

Negaidīti ir radusies iespēja uz neilgu laiku Talsu novada muzeja atkal skatīt smalkā  kolorista  Jāņa Indusa (1907-1996) gleznu izstādi : tā būs izstādīta tikai vienu nedēļu – no 9. līdz 14. oktobrim.

“Augļu dārzs” 1961

Jānis Induss ir beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas V. Purvīša Dabasskatu gleznošanas meistardarbnīcu ( 1933 ), 1930. gadu beigās mākslas studiju nolūkos apceļojis Rietumeiropas valstis, strādājis par mākslas pedagogu Daugavpilī. 1944. gada beigās kopā ar ģimeni no Žocenes bēgļu laivā  devās  uz  Zviedriju un  līdz savai aiziešana dzīvoja un strādāja Upsalā. 1954. gadā kopā ar savu dzīvesbiedri rojenieci, grafiķi Mariju Induss-Mucenieci  tika sarīkota izstāde Parīzē, Dunkānu galerijā, abu izstādes notikušas  arī daudzviet Zviedrijā un ASV. 1997. gadā notika J. Indusa piemiņas izstāde Talsu novada muzejā.

Šajā izstādē Talsos ir skatāmas vairākas ainavas un klusās dabas no Parīzes izstādes, jāpiebilst, ka sešas  Jāņa Indusa gleznas un Marijas Induss-Mucenieces hrestomātiskais lielformāta oforts “Uz ledus” – ilustrācija R. Blaumaņa novelei “Nāves ēnā”(1937)  tagad nonāks Talsu novada muzeja īpašumā. Paldies mākslinieku ģimenei par dāvinājumu!

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on “Jāņa Indusa gleznu izstāde

Comments are closed.