AktualitātesIzstādes muzejā

Izstāde “Nepabeigtais karš”

No 12. decembra Talsu novada muzejs piedāvā apmeklēt izstādi “Nepabeigtais karš”. Izstāde veltīta Latvijas nacionālo partizānu karam, kas ilga no 1944. līdz 1956. gadam, tomēr, galvenokārt, izstādes stāsts veidots ap Talsu apriņķa nacionālo partizānu ikdienas dzīvi.

Talsu apriņķī, balstoties uz LPSR VDK materiāliem, sadursmes ar nacionālo partizānu grupām un atsevišķiem grupu dalībniekiem turpinājās līdz pat 1953. gadam, kam bieži vien sekoja aresti. Salīdzinoši ilgo nacionālo partizānu darbību Talsu apriņķa teritorijā nodrošināja labi sakari nacionālo partizānu grupu starpā, bieži manevri mainot apmešanās vietu, kā arī blīvie un plašie mežu masīvi.

Līdz šim apzināti 20 nacionālo partizānu grupu vadītāji, tomēr zināms, ka grupu, kuras darbojās Talsu apriņķī, bija vairāk. Kā zināms, šīs grupas, līdzīgi kā citas Latvijas nacionālo partizānu grupas sastāvēja no Sarkanās armijas un Latviešu leģiona dezertieriem, mežsargiem, zemniekiem, no deportācijām izbēgušajiem, lauku inteliģences – skolotājiem, garīdzniekiem  u.c.

Izstāde “Nepabeigtais karš” veidota kā Talsu apriņķa nacionālo partizānu ikdienas dzīvi un cīņu atspoguļojošo priekšmetu apkopojums, no kuriem daži atrasti nacionālo partizānu bunkuru izpētes darbu laikā, izstādes apmeklētājam vēstot par dažādiem nacionālo partizānu dzīves aspektiem, kā arī par partizānu grupām, kuras darbojās Talsu apriņķī.

Izstāde apskatāma līdz 2024. gada 10. martam.

Dāvis Derķevics, muzejpedagogs – speciālists vēstures jautājumos