Uncategorized

Izstāde “Nenotveramais” nominēta Muzeju biedrības Gada balvai

Šī gada 27. maijā Jēkabpils Vēstures muzejā Muzeju dienu laikā tiks pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva. Starp nominantiem arī Talsu novada muzeja izstāde “Nenotveramais”.

Talsu novada muzeja izstāde “Nenotveramais” ir iekļuvusi starp 12 nominantiem LMB Gada balvai 2022, kuri jau pēc nedēļas Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļā “Sēļu sēta” uz svinīgo apbalvošanas ceremoniju.

Pretendenti Gada balvai tika vērtēti, ņemot vērā atbilstību balvas kritērijiem: oriģinalitāte, aktualitāte, vienotība un kvalitāte, ilgtspēja un lietojamība, kā arī sociālā joma. Žūrijas darba rezultāts – izvirzīti 12 nominanti no visas Latvijas, pārstāvot valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus.

Šī gada svinīgā notikuma jaunums – apbalvošanas ceremonijas programmā paredzēta diskusija, kurā piedalīsies visi žūrijas komisijas pārstāvji, lai pārrunātu šī gada balvas izaicinājumus un iesniegto projektu daudzveidību. Līdzās galvenajai balvai tiks izcelts arī viens projekts nominācijā PAMANĪTS, kā arī pirmo reizi balvas pastāvēšanas vēsturē tiks pasniegta balva par Mūža ieguldījumu muzeju nozarē.

Izstāde “Nenotveramais” ir par Jāni Žākli, kurš savu vārdu pasaules kriminālistikas vēsturē viltojis vairākkārt, tā padarot sevi  par visgrūtāk notveramo noziedznieku pat pēc vairākām nāvēm un visbeidzot galīgās pazušanas bez pēdām līdz ar Pirmo Pasaules karu.

Nenotveramais latviešu anarhists 20 gadsimta sākuma politiskajā juceklī atrada veidu, kā noturēt revolūcijas ideju verdošu un bīstamu visiem, kas stājās tās ceļā. Izstāde ir kā spēle vai prāta mežģis, kas liek citkārt pasīvajam apmeklētājam aktīvi līdzdarboties. Tā ir veidota, lai apmeklētāji varētu risināt trillera cienīgu noziegumu. Šādā izstādē skatītājs vistiešāk kļūst par liecinieku simts gadus seniem notikumiem.

Izstādes tapšanā un atklāšanas pasākumā piedalījās vairākas Latvijā zināmas personības – pavārs Mārtiņš Sirmais, mūziķis Intars Busulis, aktieris Edgars Samītis, dramaturgs un režisors Andris Kalnozols, leijerkastnieks Gatis Grīnbergs.

Izstādes autors un Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons par nominācijas piešķiršanu: “Nominācija ir labs atskaites punkts, kas ļauj saprast, ka darbojamies pareizā virzienā. Un paskatoties un “konkurentiem” varam tikai priecāties par būšanu tāda konkurencē.”

Izstāde Talsu novada muzejā apskatāma līdz 2022. gada 30. septembrim. Vairāk par izstādi vari lasīt šeit: https://www.talsumuzejs.lv/nenotveramais-izstade-par-legendam-apvito-anarhistu-jani-zakli-no-16-oktobra-talsu-novada-muzeja/

Par muzeju Gada balvu:

LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas Muzeju biedru muzejiskos sasniegumus, veidot muzeju darba pozitīvu rezonansi sabiedrībā un veicināt labo praksi, lai nodrošinātu muzeju nozares ilgtspējīgu attīstību.