Izstādes ārpus muzejaVēstures jaunumi

Izstāde “Izsūtīto piemiņai” Talsu mūzikas skolā

Izstāde “Izsūtīto piemiņai” apskatāma Talsu mūzikas skolā no 24. marta līdz 28. martam. Izstādē stāstīts par Krišjāna Barona dzimtas pēctečiem Adamovičiem un Dravniekiem, kuri tika izsūtīti uz Sibīriju 1949. gadā.

24. martā Talsu Mūzikas skolā K.F.Amendas kamerzālē plkst.17.00 notiks koncerts “Krišjāņa Barona dzimtas pēcteči – Adamoviči un Dravnieki”, kas veltīts Komunistiskā genocīda upuru piemiņai.
Koncertā muzicēs Talsu Mūzikas skolas topošie absolventi un ar Talsu novada muzeja krājumiem iepazīstinās muzeja vēstures nodaļas vadītāja Inese Vempere.
1949. gada 25. marta deportāciju viļņi aiznesa piespiedu svešumā vairāk kā divus tūkstošus bijušā Talsu rajona iedzīvotājus un izpostīja daudzas dzimtas. PSRS Valsts Drošības ministrijas pilnīgi slepenā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanas operācija saņēma nežēlīgi romantisku nosaukumu „Krasta bangas” un notika pēc VK(b)PCK un PSRS Ministru Padomes 1949. gada 20. janvāra pilnīgi slepenā lēmuma „Par kulaku, viņu ģimeņu, bandītu un nacionālistu, kas atrodas nelegālā stāvoklī, bruņotās sadursmēs kritušo un notiesāto bandītu ģimeņu izvešanu no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijas” Latvijas PSR MP 1949. gada 17. marta lēmumu „Par kulaku ģimeņu izsūtīšanu ārpus Latvijas PSR”.
1949. gada 25. – 30. martā no Latvijas izsūtītie iedzīvotāji 33 ešelonos tika vesti un nometināti Amūras, Omskas un Tomskas apgabalu rajonos. Talsu apriņķa un Dundagas pagasta iedzīvotāji ar ešeloniem Nr. 97335 un Nr. 97339 pārsvarā nosūtīti uz Tomskas apgabala Pičkinotroickas, Krivošeinas, Verhņeketas, Šegarkas, Kolpačevas, Tomskas, Molčanovas, Asinas rajoniem, Omskas apgabala Molotovas, Uļjanovskas, Kaganovičas, Moskaļenku rajoniem.
1949. gada 25. – 30. marta deportācija izvērtās par plašu Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu, vienā nedēļā Latvija zaudēja 2 % iedzīvotāju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *