AktualitātesIzstādes muzejā

Izstāde “1990. gada 4. maijs – notikumi un personības”

Viens no svarīgākajiem datumiem Latvijas valstij un tās tautai nenoliedzami ir 4. maijs, kas vēsturē iegājusi kā diena, kad tika pieņemta Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības (de jure) atjaunošanu. Lai gan šķietami vien nesen, taču jau pirms 33 gadiem, 4. maijā, Deklarāciju pieņēma Latvijas PSR Augstākā Padome, kurā 1990. gada 18. marta vēlēšanās bija ievēlēts 201 deputāts. Lai likumdevēji pieņemtu deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, bija nepieciešams 2/3 no deputātu skaita atbalsts jeb 134 balsis. Ar 138 balsīm Augstākā Padome pieņēma minēto  Deklarāciju.

Deklarācijas pieņemšana bija ļoti nozīmīga, jo pēc nedaudz mazāk kā 50 gadus ilgstošās Latvijas pakļautības Padomju Savienībai, ar pārtraukumu no 1941. gada līdz 1944. gadam, kad visa Latvijas teritorija atradās pilnīgā vācu okupācijas pakļautībā, tika postulēts pārejas stāvoklis, kam līdzās tika atjaunota 1922. gada Satversmes darbība un Latvijas valsts oficiālais nosaukums – Latvijas Republika. Taču Latvijas neatkarība pavisam (de facto)  tika atjaunota tikai 1991. gada augustā, pēc referenduma “Par demokrātisku un neatkarīgu Latvijas Republiku”. Tas nozīmēja, ka Latvijai 1940. gadā prettiesiski atņemtais brīvvalsts statuss tika atgriezts.

Par godu šim notikumam Talsu novada muzejā no 4. maija apskatāma izstāde “1990. gada 4. maijs – notikumi un personības”.

Aija Piļka, Talsu novada muzeja pētniecības nodaļas vadītāja