AktualitātesCeturkšņa priekšmetsKrājuma jaunumi

IV Ceturkšņa priekšmets

Talsu novada muzeja kā pēdējais ceturkšņa priekšmets 2023. gadā saistībā ar Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku 150. gadadienu, ir izstādīts fajansa šķīvis, kas veltīts 5. Vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem Rīgā 1910. gadā.
Priekšmetu muzejam dāvināja 5. Vispārējo latviešu Dziesmu svētku dalībniece Valda Zariņa 1973. gadā – Dziesmu svētku 100. gadadienā. Muzeja krājumā tas glabājas jau pusgadsimtu. Šķīvis ražots keramikas fabrikā “Villeroy&Boch” Vācijā, apgleznots Rīgā J. Jaksch&Co fajansa un porcelāna apgleznošanas darbnīcā.

Valda Zariņa dzimusi 1892. gada 4. februārī Dundagas pagastā kā trešais bērns skolotāja, aktīva kultūras darbinieka Jaņa Adamoviča (1858-1930) ģimenē. 1898. gada aprīlī ģimene pārcēlās uz Stendi, kur gadsimtu mijā Valda uzsāka mācības pie sava tēva Jaņa. Pēc Talsu pilsētas skolas beigšanas, līdz 1913. gadam mācījās Ventspils meiteņu ģimnāzijā pedagoģijas klasē. Latvijas brīvvalsts sākuma gados viņa strādāja par skolotāju Talsu Valsts vidusskolā (vēlāk ģimnāzija), 1925. gadā atgriezās Stendē un kopā ar māsu Vilhelmīni bija skolotāja Stendes pamatskolā. Valda apprecējās ar Stendes selekcijas stacijas agronomu Pēteri Zariņu (1895-1936). 1937. gadā Valdu Zariņu iecēla par skolas pārzini. Pēc Otrā pasaules kara viņa strādāja Pastendes skolā, bet mūža nogali pavadīja Talsos, kur 1982. gada 17. aprīlī aizgāja mūžībā. Apglabāta Adamoviču dzimtas kapos Lībagu pagasta Bungu kapsētā blakus vīram Pēterim.

Ona Kaudze, Talsu novada muzeja Krājuma nodaļas vadītāja.