Irēnas Lūses akvareļi Talsu novada muzejā
No 4. augusta Talsu novada muzeja Izstāžu zālē būs apskatāma gleznotājas Irēnas Lūses personālizstāde “AQUARELLE.” Tā būs eksponēta līdz 3. septembrim, un tikšanās ar mākslinieci paredzēta 12. augustā plkst. 14:00.
Talsu Krūmu mākslas grupas mākslinieks, akvarelists un arī latviešu patreizējās akvareļglezniecības izlases pārstāvis Andris Biezbārdis Irēnas Lūses veikumu šajā glezniecības “nozarē” apzīmē ar vienu vārdu: “Izcilība!” Viņš īpaši piemin un atceras Irēnas Lūses personālizstādi Kauņas mākslas galerijā “Balta“, kuru viņai bija gods rīkot kā balvu par labāko sniegumu tradicionālajā un vērienīgajā Baltijas valstu akvareļglezniecības izstādē “ Baltic Bridges” ( “Baltijas tilti” ). Tātad labākā. Ir sarīkotas personālizstādes arī citās valstīs (Zviedrijā, Lielbritānijā ), un māksliniece bieži piedalījusies dažādās grupu izstādēs.
“Man patīk strādāt ar akvareļkrāsām, liekas, ka to caurspīdīgums neaizbaida gaismas vieglumu. Tīri fiziski un lielā labsajūtā izbaudu lazēšanas procesa burvību… Pievēršanās ainavai nav nekas īpaši oriģināls, te svarīga ir mākslinieka pozīcija – aktīva vai vērojoša. Mani laikam fascinē tieši reālā ainava, kura, dīvaini, manī var izraisīt nereālas sajūtas – tā ir ainava, kura ir manai sirdij vistuvākā un vislabāk pazīstama. Tai pašā laikā tā mani neierobežo, es neatražoju to simts “ gabalos” . Taka, pa kuru jau vairāk kā četrdesmit gadus eju uz jūru, taka, kurā pazīstu katru koku un katru krūmu un tad nāk mūžam nepārejošais pārsteigums par plašumu, kas tevi apņem, izejot jūras krastā… Katrs jauns vērojums vai nianse mani iedvesmo, liekot otai stāstīt ko jaunu… Un vēl – gaisma, kura nāk no augšas un liek apzināties iekšējās un ārējās pasaules “saattiecības…”” Starp citu, šos 40 gadus Irēna Lūse vasarās (un ne tikai) ir sastopama mūsu novada Saunagā.
Šis gads ir mākslinieces nozīmīgas jubilejas gads. Talsos mēs varēsim redzēt pēdējo gadu akvareļus, tā ir tikai daļa no Irēnas Lūses radošās darbības, vēl ir pasteļi, zīmējumi, litogrāfijas, grāmatu ilustrācijas, arī porcelāna apgleznojumi un ilggadīgs pedagoģes darbs Latvijas Mākslas akadēmijā (kopš 1972). Viņas gleznieciskais rokraksts ir īpaši atpazīstams un izkopts: sarežģītā krāsas klājuma procesā ir panākta daudzslāņainība un reizē arī gaismas piesātināts caurspīdīgums ar tīru un melodisku krāsu pielietojumu. Tomēr visvairāk uzrunā gleznotājas izkoptā tēlainība un īpašā tēlu plastika, viņai vien piederošā – sievietes ķermenī, dabā, dejā, ceļojumos, cilvēkos ainavā, pie jūras, gaismā. Pārsteigums šajā izstādē ir 3 lielformāta jaunu sieviešu portreti.
Guna Millersone, izstādes iekārtotāja