AktualitātesMākslas jaunumi

Intas Dobrājas glezna “Klusā daba ar sveci”

Inta Dobrāja (dzimusi Vizbule) – 1940. gada 14. janvāris – 2020. gada 4. jūnijs “Klusā daba ar sveci”. 1996, a/e, 73×73 cm, TNMM 26257

Šī darba autore,  gleznotāja Inta Dobrāja šogad, 14. janvārī svinēja savas dzīves 80. gadskārtu. Īsi pirms tam viņa, kā jau daudzus gadus,  piedalījās tradicionālajā Talsu mākslinieku-novadnieku darbu izstādē ar gleznu “Dzied meitene bez pērļu auskara”.  Taču  šīs vasaras 4. jūnijā māksliniece tika aizsaukta mūžībā.

Inta  Dobrāja ir dzimusi Rīgā, bet pirmās piecas klases mācījusies Nogales septiņgadīgajā skolā. Gleznotāja nenoliedz, ka vairāku  darbu idejas un ierosmes pasmēlusi savā bērnībā – Nogales pusē. Pabeigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu (1959) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1967). Kopā ar savu vīru gleznotāju Kārli Dobrāju 1970. gados bijusi aktīva Daugavpils reģionālās Mākslinieku savienības organizācijas un mākslas dzīves līdzdalībniece. Te arī izveidojās viņas tik atpazīstamais glezniecības stils – forma, telpa un tonis. Tātad īsts reālisms ar savu pienesumu – gaišu un siltu iekšējo noskaņu un kompozīcijas harmoniju: klusās dabas ar baltiem traukiem, sieviešu akti (ar Jāņu vainagiem galvā), portreti un ziedi – gleznu kompozīcijas ir klasiskas un mazliet idilliskas.

Talsu novada muzejs ir sarīkojis divas Intas Dobrājas personālizstādes: 1988. gadā Nogales pilī un 2000/2001. gadā Talsu muzejā; krājumā atrodas 1 darbs.

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos