Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Ingemāras Treijas personālizstāde “Renesanses modināšana”

“Veltījums Sanantonio”

Talsu novada muzeja zālēs iekārtota gleznotājas un mākslas pedagoģes Ingemāras Treijas darbu izstāde “Renesanses modināšana”; tā būs apskatāma līdz 14. oktobrim.
Ingemāra Treija ir Tukuma mākslinieku grupas vadītāja, viņa ar savu ģimeni dzīvo tukumniekiem un pilsētas viesiem labi zināmā skaistā, apgleznotā mājā Harmonijas ielā, netālu no Tukuma muzeja. Šīs mājas rotājums ir viņas veikums. 1990. gados un šī gadsimta sākumā Ingemāra Treija visai daudz ir darinājusi lielformāta gleznojumus pilsētvidēs. Mākslinieces pedagoģes darbs, savukārt, norit Rīgas Māras Muižnieces mākslas skolā, arī Tukumā viņa ir nodibinājusi savu mākslas studiju interesentiem. Kopš J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības meistardarbnīcas pabeigšanas, kā arī papildināšanās Brēmenes mākslas augstskolā ir sākusies aktīva piedalīšanās izstādēs un sarīkotas daudzas personālizstādes. Starp citu, Talsu muzeja krājumā ir Ingemāras Treijas glezna, kura tapusi Demokrātiskās glezniecības izstādei “Tā es ar` var” tālajā 1992. gadā , t. s. BUB klubā Talsos. Jāatzīmē arī tas, ka Ingemāras vectēvs gleznotājs Fricis Zandbergs pirms iestāšanās Mākslas akadēmijā ir mācījies Talsu Valsts vidusskolā un kopā ar Žani Sūniņu un Jēkabu Spriņģi piedalījies visās Talsu apriņķa gleznotāju izstādēs 1930. gados.
Ingemāras Treijas glezniecībā uzreiz var pamanīt viņas interesi par cilvēku: viņa nebaidās gleznot izmēros palielas figurālās kompozīcijas un portretus; kāds pamanīs attālas paralēles ar Maijas Tabakas glezniecību.
Par savu izstādi Talsos māksliniece stāsta: “ Mani vienmēr ir fascinējis vārds renesanse – atdzimšana. Domāju,ka šī tēma ir vienojoša lielākai daļai manu darbu. Katru rītu mēs mostamies it kā atdzimstot jaunai dienai, katrs balts audekls ir jauns sākums, un mana atdzimšana ir jaunā gleznā. Māte atdzimst caur savu bērnu un sieviete atdzimst caur vīrieti. Atdzimšana – tā ir arī attīrīšanās, izmantojot ūdeni. Mazgājoties mēs ne tikai kļūstam tīrāki fiziski, bet arī garīgi. Atdzimt man nozīmē ieiet jaunā pakāpē, pavērt jaunas robežas.
Izstādē es turpinu savu nodomu ievest skatītāju gleznās un parādīt tās it kā no iekšpuses, lai katrs, kas tās uzlūko, jūtas tām pietuvināts. Lai katrs, redzot manu krāsu valodu, sajūt caur tām nodoto vēstījumu…”
Izstāde dalās it kā divās daļās: ir senāki darbi un arī šogad tapušie, kuru gleznieciskā izteiksme kļuvusi abstraktāka.
Tikšanās ar Ingemāru Treiju paredzēta 22. septembrī plkst. 15:30.

Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos