Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Līdz 6. oktobrim Ineses Jakobi tekstiliju izstāde LOGI

10. septembrī plkst. 17:00 Talsu novada muzeja Izstāžu zālē atklāja Vidzemes tekstilmākslinieces Ineses Jakobi darbu izstādi “Logi”.

Šī ir viņas otrā personālizstāde mūsu muzejā, iepriekšējā kopā ar keramiķi Baibu Dumpi, arī vidzemnieci, notika 1990. gadu beigās. Arī šai kolēģes Jakobi izstādei mūsu muzejā noteikti bija jānotiek: Inese daudzus gadus ir nostrādājusi Madonas muzejā par izstāžu organizatori un iekārtotāju, starp mūsu muzejiem ir izveidojusies ilga sadarbība šo gadu gaitā – mēs vedam izstādes uz Madonu, Madona pie mums, kaut kur pa vidu Rīgā bieži satiekamies, pārliekam izstādes no viena transporta otrā, ir izstrādājies varbūt pat tāds kā sadarbošanās rituāls. Un vienmēr līdzās ir bijis šis kolēģu satikšanās prieks un līdzās ir bijusi augstvērtīga māksla, kura tapusi provincē. Kā Inesei.

(1949)  no Rīgas pārcēlās dzīvot un strādāt uz Madonu tūlīt pēc Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas beigšanas . Bija Madonas bērnu mākslas skolas pasniedzēja un pēc tam bija darbs muzejā 30 gadu garumā (1987 – 2017). Vienmēr esmu apbrīnojusi viņas balansa izjūtu un prasmi savienot provinces muzeja ikdienas darbu ar savām augsti profesionālajām radošā darba iecerēm un to realizāciju. Radīt labu  tekstīliju – tas ir faķīra darbs!

Jau akadēmijas laikā Inese Jakobi kļuva labi zināma ar vienu no pirmajiem  telpiskajiem  darbiem latviešu tekstilmākslā –  “Taures”.  Šis darbs bija kā tāda  starta latiņa jaunajai māksliniecei – tā kopš tā laika neesmu redzējusi nevienu  neizdevušos vai nevarīgu Ineses darbu. Ideja, izpildījums, gala rezultāts, viss vienmēr perfekti un aizraujoši! Motivēti!  Jēdzīgi! Viņa agri iekļāvās mūsu tekstilmākslas nozares avangardā.

Šai izstādei, kurai darbi vākti diezgan ilgā laikā (kopš 1983. gada), līdzi nāk satura koncepts – un pavisam vienkāršs – logi. Katrs skatītājs meklēs savu logu, varbūt vēlēsies spoguļoties tajā, varbūt domās par to, ko mēs ielaižam sevī, logus plaši atverot (vai varbūt labāk tos aizvērt, paliksim tādi, kādi esam)? Un vēl mēs noteikti pētīsim, no kā šis brīnums (izstāde) ir tapis: no kādiem ripsa, tafta, kaprona, šifona, mežģīņu, vilnas vai zīda žoržeta, poplīna, dabiskā zīda, markizeta audumu gabaliņiem, ar kādām bantēm un lentēm kopā stellēts…  Skatītāju gaida aizraujošs, pētniecisks  darbs. Jāpiebilst, ka Inese Jakobi vēlējās izmantot mūsu muzeja Izstāžu zāles eksponēšanas iespējas: daži audumi ir abpusēji skatāmi vai  caurspīdīgi…

Izstāde būs apskatāma līdz   6. oktobrim.

Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

One thought on “Līdz 6. oktobrim Ineses Jakobi tekstiliju izstāde LOGI

Comments are closed.