Uncategorized

ILGVARA ZALĀNA GLEZNAS ATKAL TALSOS

Līdz ar vērienīgu 60 darbu personālizstādi Jēkabpils mākslas galerijā Mans`s un paralēli arī Talsu novada muzeja Izstāžu  zālē savu 60. dzimšanas dienu atzīmē gleznotājs Ilgvars Zalāns. Abām izstādēm ir viens nosaukums – “Laiks”. Īsi un trāpīgi. Izstāde Talsu muzejā ir apskatāma no 5. janvāra.

Ilgvara Zalāna vārds nav svešs Talsu mākslas dzīves zinātājiem. Pagājušā gadsimta 80 . gadu beigas – 90. gadu sākums – tas bija toreiz jaunā mākslinieka, tikko kā Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas absolventa, tad Talsu tautas nama noformētāja un Talsu Kr. Valdemāra teātra scenogrāfa Talsu laiks – aptuveni 6 gadi nodzīvoti Zvaigžņu ielā. Tad notika arī piedalīšanās Talsu mākslinieku izstādēs un plenēros; šejienes mākslinieku aprindās vēl arvien klīst kopīgu “māksliniecisku” piedzīvojumu stāsti.  Šajā laikā Ilgvars Zalāns iestājas un arī pabeidz Latvijas Mākslas akadēmijas Pedagoģijas nodaļu. Talsu laikā viņš ir cerīgs un veikls ekspresionists, neapšaubāmi apdāvināts gleznotājs un zīmētājs.

Pēdējo trīsdesmit gadu laiks Ilgvaram Zalānam ir pagājis interesanti un radoši spraigi. Viņš nav bijis slinks ne mirkli un negausīgi izmantojis pārmaiņu laika dotās iespējas. Nezinu nevienu citu Latvijas gleznotāju, kurš vēl būtu piedalījies tik daudzos simpozijos un “vorkšopos” visā pasaulē, tai skaitā pavisam eksotiskās zemēs (Indonēzija, Filipīnas, Malaizija, Taivāna, Ķīna utt.), kā arī sarīkojis neskaitāmas personālizstādes Eiropā un Āzijā, pat Austrālijā…

Viņa māksla joprojām ir izteikti ekspresīva, pat steidzīga, kaut arī 2002. gadā grupas izstādē Talsu muzejā kopā ar Latgales Pūdnīku skolas melno keramiku uz īsu laiku varēja pat sabīties par tobrīd tik sausi reālistiskajām Zalāna Latgales un puķu bildēm. Bet tas laiks ir beidzies. Viņa glezniecība šobrīd ir klasiska ekspresīvā abstrakcija (bieži izmantojot arī dabā saskatītās kompozīcijas un ritmus), kurā mazāk eksponējas izsvērtu glezniecisku laukumu kārtojums; tā vairāk ir acumirkļa emocionālo noskaņu paušana ar līniju ritmu un “raksturakstu” palīdzību, kā arī paļaušanās uz paša temperamentīgo triepienu. Klāt nākuši dažādu faktūru (pilinājumi, tecinājumi, švīkojumi u.c.) kārtojumi. Ir sasniegta augsta veiklības un profesionālisma pakāpe, kas kopā ar mažoro un košo krāsu izvēli sniedz vizuāli pozitīvu izstādes kopiespaidu.

Ilgvara Zalāna gleznu izstāde “Laiks” būs apskatāma līdz  5. februārim, tikšanās ar mākslinieku paredzēta 14. janvārī plkst. 14:00.

Guna Millersone, Talsu novada muzeja speciāliste mākslas jautājumos.