AktualitātesMuzejs no iekšpuses

Ilggadējai muzeja direktorei Annai Rasai – 80

Šodien, 10. janvārī, apaļu dzimšanas dienu svin mūsu ilggadējā muzeja direktore, režisore, Talsu pilsētas kultūras dzīves veidotāja, rosinātāja un kopēja Anna Rasa. Sirsnīgi sveicam!

Jau vairākus gadus Anna pārcēlusies uz dzīvi Ugāles pusē, taču labprāt iesaistās kultūras dzīves veicināšanā arī Talsu novadā. Talsu novada muzejā Anna Rasa sākusi darbu jau 1964. gadā, kad absolvējusi Kultūras tehnikumu.

Par šiem darba pirmsākumiem pati Anna laikrakstam “Talsu vēstis” reiz sacījusi: “ Tagad es varu vērtēt no attāluma – Talsos jau bija iedibināta kultūrvide. It sevišķi mākslā. Varam šodien nezin cik lēkt uz augšu un kliegt: „Es to izdarīju! Es to izdarīju!” Nē! Tur bija pamats apakšā – Žanis Sūniņš, Jēkabs Spriņģis ar paaudzi, ko viņš mācīja, sekodams Talsu ģimnāzijas tradīcijām. (…)”

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere sacīja: “Sen tas laiks, kad Talsu novadpētniecības un mākslas muzejā par direktori strādāja Anna Rasa. Gados jauna direktore, vēl jaunāki darbinieki – visi azartiski, idejām bagāti. A. Rasas laikā, tā mēs sacījām, darbs muzejā kļuva par radošu, izzinošu, aizraujošu un pārsteigumiem bagātu piedzīvojumu laba režisora vadībā, kur muzejnieki iemācījās darīt visu.

Direktore prata aizraut, iedrošināt, atbalstīt – “Ja ne Tu, tad kurš?”. Viņa ir idejām bagāta, radoša, viņas vadībā muzeja darbiniekiem bija sajūta, ka muzejs ir galvenā sabiedriskā iestāde Talsos, kur pulcējās ne tikai kultūras darbinieki, bet arī preses pārstāvji mākslinieki, fotogrāfi, politiķi un citi.

Anna Rasa savos darbiniekos ielika gan profesionālās zināšanas, gan mīlestību pret cilvēkiem un darbu, komunikācijas prasmes, drosmi uzstāties un runāt publikas priekšā, bet pats galvenais – ticēt sev un saviem spēkiem. “

Anna dzīves laikā ieguvusi arī teātra režisores izglītību. 1965. gadā Talsos viņa iestudēja Raiņa lugu “Krauklītis”. Lai kultūras darbinieku tehnikumu pabeidzis cilvēks ķertos pie šī darba, vajadzīga ne tikai drosme, bet arī jaunības neprāts.

“Tālajā 1983. gadā Anna Rasa mani pierunāja sākt strādāt Talsu muzejā. Un tā es nonācu daudz atraktīvākā un arī teatrālākā vidē nekā J. Raiņa Dailes teātrī, kur biju līdz tam nostrādājusi astoņus gadus. Anna Rasa bija tautas teātru režisore ne tikai pēc izglītības. Viņa bija talantīga muzeja, visas Talsu pilsētas un savas dzīves režisore – ar neizsīkstošu enerģiju un humora izjūtu, “ stāsta Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone.

Apaļajā jubilejā vēlam labu veselību, saglabāt gaišumu un dzīvesprieku, kas ir jau iedvesmojis tik daudzus,

Talsu novada muzeja kolektīvs

 

Avoti:

„Talsu Vēstis”, 2000. gada 22. jūlijs

,, Sirds uz rampas’’ Talsi: APL, 2014