Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Ievas Carukas gleznu izstāde “Mitrums”

 Talsu novada muzeja trīs izstāžu zālēs iekārtota Latvijā labi zināmās grafiķes un gleznotājas Ievas Markēvičas-Carukas  gleznu izstāde ar intriģējošu kopnosaukumu “Mitrums”; tā būs apskatāma 2019. gada 27. janvārim.

Ieva Caruka  studējusi Ļvovas Poligrāfiskā institūta Grāmatu grafikas nodaļā ( 1981-1985 ), beigusi  Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu ( 1988 ). Protams,  šajā izstādē  lieliski sajūtama mākslinieces ļoti brīvā zīmēšanas prasme: viņa zīmē ar otu un krāsu absolūti bezbailīgi, līnija pie līnijas un ar krāsu ir piepildīts jau vesels laukums . Un tad šo virsmu  jau var sākt saukt par glezniecību…  Gandrīz jau 30 gadus esot radoši aktīvai, Ieva ir izvēlējusies savas tēmas un savas stilizācijas – nu gandrīz vai kā  Pikaso vai Matiss – arī tēmas ir vispār nacionālas – Eiropas nolaupīšana, peldētājas un eņģeļi, sievietes un vīrieši, viņi mīl viens otru… Nezinu otru mākslinieci mūsu zemītē, kura tik atbrīvoti mestos erotisko tēmu traktējumos, šķiet, gleznas “Mitrums” tulkojums varētu būt visai daudznozīmīgs – gan gana nekaunīgs, gan, iespējams, tas ir personisks protests vai reakcija uz sāpīgām dzīves netaisnībām, kuras, diemžēl, var piemeklēt mūs katru.

Izstādē eksponēti pēdējo gadu eksperimenti un meklējumi  dažādās autortehnikās: māksliniece uzdrošinās apvienot eļļas glezniecību ar grafikas tehniku monotipiju, te dziļi melnā tipogrāfijas krāsa palīdz radīt līniju kontrastus, bet darbu grupa ( “baltās gleznas” ) ar atšķaidītas tušas figūru zīmējumiem, savukārt, sniedz skatītājam viegluma un nepiespiestības iespaidu. Pārsteidz vēl arī citas pārdrošības: ja vēlos, vecai vai apnikušai gleznai ( reālistiskai ziemas ainavai, piemēram ) pāri varu pārzīmēt kailu sievieti izaicinošā pozā, apzināti naivi un postmoderni vēstījot pasaulei  savus mazliet samaitātos stāstus: cilvēks ir dabas smalkā ornamenta sastāvdaļa un sieviete ir ziedoša savā seksualitātē kā zeme pavasarī. Pavisam jaunie darbi radīti šī gada rudenī saulainajā Albānijā, starptautiskajā mākslas simpozijā “Apollo Art Colony”, vēl vairāk pastiprinot izstādes  eleganto atbrīvotības un dzīves prieka  kopnoskaņu.

Tikšanās ar mākslinieci notiks 26. janvārī plkst.14:00

Attēls: Ieva Caruka “Dažādas saules”

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos