Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Guntas Kalseres 65 gadu jubilejas gleznu izstāde “Beļģijas mežģīnes”

"Nojauta". 2016
“Nojauta”. 2016

Talsu novada muzejā iekārtota jauna glezniecības izstāde un 16. jūlijā plkst. 14:00 paredzēta tikšanās ar izstādes autori gleznotāju Guntu Kalseri, mūsu novadnieci, vēl arvien Talsu Krūmu mākslas grupas biedri; viņa kopš 2010. gada dzīvo Beļģijā, Šarlruā, pilsētā, kas atrodas 60 km attālumā no galvaspilsētas Briseles.

Gunta Kalsere 24. jūlijā svinēs savu 65. dzimšanas dienu, kad Latvijā, droši vien, būs saradusies lielākā daļa no Guntas kuplā desmit bērnu pulka; daži no viņiem arī kļuvuši par māksliniekiem, vairāk gan saistītiem ar dizainu: meita Ilze Berlīnē ir kļuvusi par pieprasītu modes mākslinieci, kura rada apģērbu no kārstas vilnas un ved darbus uz mesēm pat līdz Japānai, dēls Valters ir reklāmas dizainers, Kristaps strādā filmu ražošanas sfērā. Neviens no viņiem nenoliegs mammas talanta un Talsu radošās vides iespaidu uz savām turpmākajām dzīves gaitām.

Gunta Kalsere ( 1951 ) aktīvi sāka gleznot līdz ar Talsu Krūmu mākslas grupas laimīgās satikšanās sākumiem 1980. gadu vidū. Līdz tam jau bija redzēta viņas „ebrejiski-lībiskā” krāsu izjūta un interesantā formu stilizācija; protams, ko tur liegties – to droši varēja saukt arī par uzreiz pamanāmu talantu, iespējams, visvairāk stīgojušu, savukārt, no viņas mammas, brīnišķīgas rokdarbnieces. Savulaik Guntai nelaimējās iestāties kādā no mākslas mācību iestādēm Latvijā, tagad viņa Šarlruā Mākslas akadēmijā ir pabeigusi pirmo mākslas izglītības kursu.

Ir jau zināms tāds teksts, ka talantu var nospēlēt, nodzert vai kaut kā citādi „izklekerēt”. Guntas gadījumā, iespējams, pārrāvums bija viņas aizbraukšanā no Latvijas. Kādu brīdi likās, ka pazaudēta brīvība, izcilā krāsu redze un kolorīta izjūta, ir uzvarējusi tā kā iekapsulēšanās sev svešā zonā, sašaurināšanās fiziski un garīgi; to atvestajos darbos varēja just. Nu tas ir beidzies! Gunta ir atsūtījusi pārliecinošu un spēcīgu darbu kolekciju, kurai uzreiz gribējās dot nosaukumu – „Beļģijas mežģīnes”; izstāde ir pētījums un reizē interpretācija par vairs ne tik svešas zemes gleznojamiem motīviem – mūriem, nojaucamu kvartālu paliekām, kādreiz rosīgas pilsētas labāku laiku paliekām, gadalaiku norisēm un galu galā – šīs zemes dzīves ritmu…

Izstāde būs apskatāma līdz 10. augustam.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Ainava ar kazu un viitoliem
“Ainava ar kazu un vītoliem”. 2016

 

 

One thought on “Guntas Kalseres 65 gadu jubilejas gleznu izstāde “Beļģijas mežģīnes”

Comments are closed.