Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Gleznotājas Skaidrītes Elksnītes 90 gadu piemiņas izstāde

Talsu novada muzejā līdz 11. jūlijam  apskatāma neliela Talsu mākslinieces-novadnieces gleznotājas Skaidrītes Elksnītes 90 gadu piemiņas izstāde. Eksponētas piecas gleznas no Talsu novada muzeja mākslas krājuma. Var teikt, tas nav daudz, bet tagad, 17 gadus pēc viņas aiziešanas, ar šīm un ar lielāko daļu no  viņas atstātajām gleznām var lepoties visa Kurzeme…

Skaidrīte Elksnīte dzimusi 1929. gada 5. martā Ventspilī, mirusi 2002. gada 23. aprīlī Liepājā. Apglabāta Pūres kapos.

Ar Talsu pusi māksliniecei ir bijusi saistība gan bērnībā un jaunībā, gan arī dzīves pilnbriedā. Mācījusies Talsu pilsētas pamatskolā, Talsos viņa pirmo reizi redzējusi profesionālu mākslinieku izstādi, iepazinusi gleznotāju  Žani Sūniņu un dzirdējusi pirmo simfoniskā orķestra koncertu savā mūžā.  Pēc neveiksmīga pirmā starta Mākslas akadēmijā Skaidrīte Elksnīte nolēma nopietni “iet mācībā” pie Žaņa Sūniņa, pēc kuras ceļš uz Mākslas akadēmiju bija vaļā.

Pēc Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas pabeigšanas 1965. gadā Skaidrīte Elksnīte pārceļas uz dzīvi Liepājā; tur viņa ir bijusi ilggadēja Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas  un, no 1994. gada, arī  Liepājas Pedagoģijas akadēmijas zīmēšanas un gleznošanas  pasniedzēja. Daudzi viņas audzēkņi sauc Elksnīti par savu īsto skolotāju ( arī mūsu puses gleznotājs Mihails Ramuss ). Te viņa atrada savu, sev vien raksturīgu otas rakstu,  savas tēmas un kolorītu, kļuva par vadošu gleznotāju Liepājas mākslinieku organizācijā.  

Tagad,  ar laika distanci, var apgalvot, ka Skaidrīti Elksnīti vienīgo varētu saukt par īstu Kurzemes gleznotāju. Viņa gleznoja Kurzemes ainavu – mazpilsētas un to iedzīvotājus, jūras piekrasti saulrietu sarkani violetajās gaismās, Kurzemes baznīcu torņus. Viņa glezno savus laikabiedrus – Liepājas bohēmu, savus draugus -māksliniekus, Imantu Kalniņu ieskaitot, viņai bija vēl spēka astoņdesmitajos gados gleznot daudzfigūru kompozīcijas ar čigāniem un kompozīcijas ar mūziķiem un  koncertu ainām, ir gleznojusi arī altārgleznas.  Mūzika viņai bija ļoti svarīga kā iedvesmas avots, glezniecībā  pati iedvesmojusies no Sezāna un van Goga, taču laika gaitā izkopusi pati savu, līdzsvarotu kompozīcijas un krāsu ritmikas sintēzi. Katrs krāsu laukums ir sabalansēts un noskaņots ar blakus esošo, viņas gleznās sarkanais, oranžais violetais, arī dzeltenais nekad nebūs kliedzošs  vai uzbāzīgs un lēts.

Kopš 1960. gadu vidus Skaidrīte Elksnīte ir piedalījusies visās Talsu mākslinieku-novadnieku darbu izstādēs Talsu muzejā, kā arī ir sarīkojusi savas personālizstādes Nogales pilī ( 1989 ) un Talsu muzejā ( 1973, 1980, 1999 ). Šai nelielajā piemiņas izstādē, arī divās Talsu ainavās, ir labi atpazīstams mākslinieces rokraksts, kā arī ir iespēja vēlreiz pamanīt viņas rokas veiklību divos dāvinājumos Talsu muzejam – pasteļzīmējumos.

Attēls: Skaidrīte Elksnīte “Atmiņas par Talsiem”. 1981

Guna Millersone, izstādes iekārtotāja