Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Gleznotājam Jēkabam Sprinģim 110

“Nakts gaisma”. 1995, kartons/eļļa, 100×70, privātkolekcija.

18. novembrī plkst. 12:00 Talsu novada muzejā atklās Jēkaba Spriņģa gleznu un akvareļu izstādi „Pārejas”.

Domājot par gaidāmo Latvijas valsts 100-gadi, ir vēlēšanās rezumēt Talsu cilvēku pienesumu visai Talsu pilsētai un novadam pēdējos 100 gados. Kuri no mūsu puses cilvēkiem – skolotājiem, sabiedriskajiem darbiniekiem, māksliniekiem, aktieriem, sportistiem un citu jomu darbiniekiem ir veicinājuši Talsu uzplauksmi savā jomā un būtu saucami par Talsu simtgades cilvēkiem? Kuri no viņiem ir kļuvuši par nozīmīgām un izcilām personībām visas mūsu valsts mērogā? Viens no viņiem noteikti būtu gleznotājs un pedagogs Jēkabs Spriņģis – vairāk kā 30 gadus no savas dzīves aizvadot ārēji it kā necilajā Talsu skolu zīmēšanas, rasēšanas, mākslas vēstures skolotāja, arī bibliotekāra darbā. Bet pēc darba dienas skolās klusi un bez skaļas publicitātes ir tapušas eļļas gleznas un akvareļi, daudz strādājot un izkopjot savu mākslu līdz virtuozitātei un augstai izcilībai. Arī pavisam klusi un nemanāmi Jēkaba Spriņģa  apkārtējas dzīves reālijas – ainavas, klusās dabas – augļi, vāzes, grāmatas, ziedi – viņa gleznās pārtapušas par atspulgiem, par ēnām un iedomām, atmiņu virknējumiem vai dziļu klusumu. Var to saukt arī par abstrakciju.

Talsu novada muzejā līdz 10. decembrim būs apskatāma Meistara 110-gades izstāde „Pārejas”. Šai izstādei atlasītie darbi no Talsu novada muzeja krājuma un mākslinieka ģimenes kolekcijas tad arī stāstīs par šo „pārejas periodu” Jēkaba Spriņģa mākslā – tie ir 1980. gadu II puses un 1990. gadu darbi, kad notiek īpašā Spriņģa reālisma un abstrakto plakņu savienošanās gan akvareļos (agrāk), gan eļļas glezniecībā, mazliet vēlāk.

Nevar būt nozīmīgāka datuma Meistara izstādes atklāšanai kā 18. novembris, mūsu valsts proklamēšanas 99. gadadiena. Katra tikšanās ar Jēkaba Spriņģa darbiem vienmēr sagādā īstu svētku prieku. Svinēsim svētkus!

Izstāde būs apskatāma līdz 10. decembrim.

Guna Millersone,

izstādes iekārtotāja