AktualitātesCeturkšņa priekšmetsIzstādes muzejāKrājuma jaunumiŠobrīd muzejā

Ceturkšņa priekšmets – Žaņa Sūniņa gleznošanas piederumu komplekts

2024. gada trešā ceturkšņa krājuma priekšmets izvēlēts godinot gleznotāju Žani Sūniņu (1904-1993) 120. gadadienā, viņa ieguldījumu Talsu pilsētas vārda un skaistuma cildināšanā, kā arī mākslas izglītības un kultūras dzīves attīstībā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gleznotājs Žanis Sūniņš ar dzīvesbiedri Margaritu. (TNMM 32813/E 85) Gleznotājs Žanis Sūniņš ap 1939. gadu. (TNMM 10166)

Talsu novada muzejā apskatāms Žaņa Sūniņa daiļrades nozīmīgākais darbarīks – pārnēsājams gleznošanas komplekts. Tas sastāv no molberta  ar paša autora gravējumu “Ž. Sūniņš”,  atveramu trijkāji sēdēšanai (TNMM 22449/1-2), kurus Žanis Sūniņš lietojis plenēros no 1920. – 1930. gadiem Rīgā un Talsos.

Papildus apskatāma arī krāsu kaste (TNMM 22452) ar paleti, krāsu tūbiņām, šķaidītāju un otām, kuras mākslinieks lietojis no 1930. – 1990. gadiem.  Žanis Sūniņš mīlēja pavadīt laiku dabā, gleznojot ne tikai saulainās dienās, bet arī  sniegā un lietū, tādējādi savos mākslas darbos atspoguļojot dabas skaistumu, tās mainību dažādos laikapstākļos un gadalaikos.

 

 

 

 

 

 

Molberta gravējums tuvplānā. (TNMM 22449/1) Molberts ar sēdēšanas trijkāji sagatavots līdzņemšanai. (TNMM 22449/1-2)

Mākslinieka daiļrade aptvēra plašu glezniecības žanru un tehniku loku.  Viņš darināja eļļas gleznas un grafikas, gleznoja portretus, figurālas kompozīcijas, klusās ainavas scenogrāfijas metus un dabas skatus. Kopš 1960. gadiem plenēros tapis liels skaits reālistisku Talsu apkārtnes ainavu. Žani Sūniņu interesēja etnogrāfisku priekšmetu un vēsturisku notikumu atainošana, kā arī lirisku sadzīves motīvu gleznošana. Talsos darināta lielākā daļa no trīs ar pusi tūkstošiem viņa darbu.

Mākslinieka Žaņa Sūniņa ģimene Ventspilī ap 1906.gadu. Tēvs Kristaps (galdnieks), māte Lizete, māsas –Mirdza, Alīda un Lūcija, dvīņi – Žanis un Fricis. TNMM 31282

Līdz 6. septembrim apskatāma muzeja izstāde – “Pieminot Lidiju Auzu, Mariju Mucenieci – Indusi un Žani Sūniņu”, kurā var iepazīties ar detalizētu informāciju par mākslinieku un apskatīt nelielu daļu no Talsu novada muzeja krājumā esošās Žaņa Sūniņa mākslas darbu kolekcijas.