Aktualitātes

Gladiolu parāde 2022

No 9. – 11. septembrim Talsu novada muzejs sadarbībā ar selekcionāru un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidentu Laimoni Zaķi piedāvā apskatīt krāšņu gladiolu izstādi.

Ar selekcionāru Laimoni Zaķi Talsu novada muzejs jau sadarbojas gadu desmitiem ilgi un  esam priecīgi, ka pēc 5 gadu pārtraukuma (iepriekšējā izstāde bija 2017.gadā), varēsim parādīt talsiniekiem skaistākās gladiolas. Laimonis Zaķis ar gladiolu selekciju sācis nodarboties pirms vairāk nekā 40 gadiem, no tā laika izveidojot ap 200 jaunu šķirņu. Selekcionāram ir izveidots dārzs Kandavas pagastā, kurā apskatāmas gan gladiolu, gan zemo bārdaino īrisu kolekcijas. Šobrīd Laimonis Zaķis ir Latvijā lielākās zemo bārdaino īrisu kolekcijas īpašnieks. Īrisu un gladiolu ziedēšanas laikā dārzā tiek rīkotas atvērto durvju dienas.

Gladiolas ir skalbju dzimtas augi. Tās vienas no pirmajām atgādina par rudens tuvošanos un skolas sākumu. Gladiolas pārsteidz ar savu krāsu bagātību un neparasto zobenam līdzīgo izskatu. Gladiolas labi aug dažādās augsnēs, piedod audzētājiem mēslošanas kļūdas, spēj izturēt gan pārmērīgu sausumu, gan pārāk lielu augsnes mitrumu. Vislabāk gladiolu bumbuļsīpoliem patīk augt atklātā vietā ar netraucētu gaisa apmaiņu un apgaismojumu no rīta līdz vakaram. Lai izvairītos no slimībām, gladiolas jāstāda vietā, kur tās agrāk nav augušas (vismaz 5 gadus)

Izstādēs vienmēr ir prieks apskatīt mūsu selekcionāru veikumu. Gladiolu audzētāji augstu novērtējuši daudzas L. Zaķa,  V. Viņķeļa, A. Muhlinka, J. Dipāna un citu Latvijas selekcionāru radītās šķirnes. Izstādē “Gladiolu parāde 2022” varēsiet novērtēt ne tikai selekcionāra L.Zaķa veidotās gladiolas, bet visu viņa kolekciju.

Izstādes atklāšana notiks 9. septembrī plkst. 11.00, kuras laikā būs iespēja apskatīt izstādi bez maksas, tikties ar selekcionāru un saņemt konsultācijas.