Gladiolu izstāde

No 7. līdz 10. septembrim Talsu novada muzejs sadarbībā ar selekcionāru un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidentu Laimoni Zaķi piedāvā apskatīt krāšņu gladiolu izstādi. Tās atklāšana notiks 7. septembrī plkst. 11.00, kuras laikā būs iespēja apskatīt izstādi bez maksas, tikties ar selekcionāru un saņemt konsultācijas.

Būs patīkami atpazīt jau zināmās gladiolu šķirnes, kā arī pirmreizēja iespēja apskatīt jaunizveidotās šķirnes. Laimonis Zaķis ar selekciju sācis nodarboties pirms vairāk nekā 30 gadiem un tieši ar gladiolām. Selekcionāra dārzā ir gan sīkziedu, gan milzu ziedu gladiolas. Pa šiem gadiem izveidots ap 200 gladiolu šķirņu. Jāpiemin, ka ar selekcionāru Laimoni Zaķi Talsu novada muzejs sadarbojas jau gadu desmitiem ilgi un izsaka pateicību par atsaucību daudzu gadu garumā.

Gladiolas ir plastiska kultūra, kas viegli piemērojas visdažādākajām augsnēm un  mēslojumiem. Audzētājam jāievēro šo kultūraugu  pamatvajadzības, tad tās vienmēr priecēs ar krāšņiem ziediem. Gladiolas ir saulmīļi, ja būs iestādītas ēnā vai pusēnā, labus rezultātus var negaidīt. Jāņem vērā, ka bumbuļsīpoli jāglabā pareizos apstākļos – temperatūrā ap 5°C un mēnesi pirms stādīšanas jāpaaugstina telpas temperatūra – jāsagatavo stādīšanai.

Apmeklētāji parasti lūdz selekcionāriem nosaukt labākās un skaistākās gladiolu šķirnes, bet uz šo lūgumu nav iespējams atbildēt. Katram sava gaume un vēlmes, tāpēc visi laipni aicināti atrast savas šķirnes un izbaudīt gladiolu skaistumu izstādē.

 

Linda Smilga Šimpermane,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos