AktualitātesDabas jaunumi

Gada putns, gada dzīvnieks

Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2021. gada putnu izvēlējusies laukirbi, Latvijas Nacionālais dabas muzejs par gada dzīvnieku izvēlējies pelēko un balto zaķi.

Laukirbe ir izteikta nometniece, kas ziemo  Latvijā. Nav liela lidotāja, briesmu gadījumos bēg skrienot vai uzspurdz gaisā ar troksni. Lido tuvu zemei.

Laukirbes “ēdienkartē” ir gan augu, gan dzīvnieku valsts barība – bezmugurkaulnieki, sēklas, graudi, asni, pumpuri, lapas, ogas un augļi.

Lielākie laukirbju ienaidnieki ir intensīva lauksaimniecība un bargas ziemas. Ziemas pēdējā laikā nav bargas, bet intensīvāka laukapstrāde un ligzdošanai piemērotu vietu samazināšanās gan ir novērojama. Laukirbes apdraud arī plēsīgie dzīvnieki.

Ornitologi atzīst, ka laukirbe ir viena no tām putnu sugām, par kuras populācijas stāvokli un tā pārmaiņām ir zināms ļoti maz. Slēptā dzīvesveida dēļ šis putns ir samērā grūti konstatējams.

Par 2021. gada dzīvnieku pasludināti divi zaķi – pelēkais un baltais. Abi izvēlēti tāpēc, ka daudzi cilvēki joprojām domā, ka Latvijā mīt viens zaķis, kas vasarā ir pelēks, bet ziemā – balts.

Patiesībā Latvijā sastopamas divas zaķu sugas – baltais zaķis (Lepus timidus) un biežāk sastopamais pelēkais zaķis (Lepus europaeus.)  Abiem zaķiem vasarā kažoks ir tumšs – rūsganpelēks (pelēkajam zaķim), rūsganbrūns (baltajam zaķim). Dīvains fakts, ka vasarā baltais zaķis ir tumšāks par pelēko zaķi. Ziemā kažokus maina abas sugas, bet tikai baltais zaķis kļūst pilnīgi balts. Dzīvesveids abiem ir līdzīgs.

Par saviem laukirbes, baltā un pelēkā zaķa novērojumiem ikviens aicināts ziņot portālā vai mobilajā lietotnē “Dabasdati.lv”.

Apskatīt pelēko zaķi un laukirbi varēsiet Talsu novada muzeja dabas ekspozīcijā, tiklīdz muzejs būs pieejams apmeklētājiem. Bērni vecumā no 5 -7 gadiem varēs iepazīt gan pelēko, gan balto zaķi izglītojošā nodarbībā “Mācīsimies kopā. Latvijas dzīvnieki.”.

Linda Smilga – Šimpermane,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos

Foto: Sandis Priede