Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Fotogrāfiju izstāde “Kurzemes eņģeļi”

Visu gadu miju – no 14. decembra līdz 2019. gada 20. janvārim – Talsu novada muzeja Izstāžu zāles sienas rotās Ivetas Skrastiņas fotoizstāde “Kurzemes eņģeļi”.

Ivetas Skrastiņas vārds nav labi zināms Latvijas fotomākslas vidē, taču jau vairākus gadus viņa ir pavisam nopietni aizrāvusies ar savu jauno hobiju, tādēļ arī sasniegts labs varēšanas līmenis: fotogrāfe ilgi un pacietīgi strādā pie vienas tēmas – kā šobrīd, pētot un sajūsminoties par Kurzemes baznīcu krāšņajiem dekoriem, tāpat tas notika ar iepriekšējo tēmu – šķūņiem, it kā tik ārēji necilām ainavzīmēm dažādās zemēs, bet kuras ar redzīga fotogrāfa palīdzību var kļūt par vizuālās mākslas faktiem.  šī personālizstāde arī notika Talsos (2016. gadā Talsu tautas namā).  Ivetu Skrastiņu var uzskatīt par Kurzemes puses cilvēku – viņa ar savu ģimeni vasaras pavada pie Usmas ezera, ir piedalījusies Ventspils mākslinieku kopizstādēs. Mākslas izglītību viņa ieguvusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, studējusi Tallinas Euroakadeemia.

Iveta Skrastiņa par izstādi “Kurzemes eņģeļi” stāsta: “… tas ir mans veltījums Latvijai 100 gadu jubilejā un vienlaikus pateicība tiem sargeņģeļiem, kuri pašaizliedzīgi stāvējuši pie Latvijas pirmsākumiem, sargājot gan mūsu dižgarus, gan ik katru vienkāršāko dvēselīti.  Ir jāparāda gods vēl kādam Latvijas lepnumam – Kurzemes baznīcu kokgriezumiem – “kokā grieztiem eņģeļiem liepu lūku vīzēs” (no kādas dziesmas), ko arī taču radīja meistari–personības ap 300 gadiem pirms mums. Šodien liela daļa no tā visa ir spoži atjaunota un pilnvērtīgi iekļaujas Eiropas kultūras vērtībās. Kurzemes baznīcās ir īstas baroka, ziemeļu renesanses vai manierisma stilu pērles. Mūsu vēsture un vērtības tomēr balstās un, cerams, arī turpmāk balstīsies uz izcilām personībām, un jācer, ka katram no viņiem uz pleca sēž kāda teiksmaina, spārnota, iedvesmojoša būtne, eņģelis, kurš nes mierinājumu, iedvesmu, cerību un palīdzību. Palīdz rast spēku gan lielam, gan mazam darbam, radot svētīgas pārmaiņas…”

Izstādē skatītājs tuvāk iepazīs Kurzemes baznīcu ( Nurme, Jaunpils, Apriķi, Zlēkas, Ugāle, vecā Usmas baznīca, Lestene, Ēdole, Piltene u.c. ) dekoratīvo iekārtu izcilību.

Tikšanās ar fotogrāfi notiks 18. decembrī plkst. 18:00.

Foto: Liepājas Sv. Annas baznīcas iekārta

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos