ELGA GRĪNVALDE. VIŅAS IEKŠĒJĀ ENERĢIJA.
Protams, katrai personālizstādei mākslinieks atdod lielu daļu no savas iekšējās (radošās) enerģijas. Tā jau ir aksioma. Gleznotāja Elga Grīnvalde pēc ļoti veiksmīgas un vērienīgas personālizstādes “Tukšuma spēks” Daugavpils M. Rotko mākslas centrā turpina savu izstāžu sēriju pa Latviju: paralēli notiek divas izstādes – viena Valkas, savas dzimtās pilsētas muzejā, otra –draugu pilsētā Talsos. Talsu māksliniekiem ir bijušas daudz kopīgu gaitu ar Elgu – plenēros un izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Jāpiebilst, ka Elga dažreiz ir arī dažādu mākslas notikumu organizatore un kuratore. Vēl viņa prot strādāt ar stiklu, jo studējusi stikla mākslu. Bijusi vizuālās mākslas pedagoģe.
Tomēr šķiet, ka ir noticis kāds nopietns pagrieziens mākslinieces gaitās un izstāde Rotko centrā to apliecināja: tā izcēlās ar ļoti nopietnu darbu atlasi un labu scenogrāfiju. Un nopietnu atlasi var veikt, ja ir daudz darbu vai pavisam vienkārši – ir daudz strādāts. Turklāt ir mainījusies pati Elgas Grīnvaldes glezniecība, viņas personīgā abstraktā realitāte. Vēl pavisam nesenā bengālisku krāsu dekoratīvā pasaule plūdeni pārgājusi tonālu nianšu veldzējumā. Lēnām, kārtu pa kārtai, lazējot ar platu otu un špahteli, krāsas klājas viena uz otras, brīvi un nesamocīti, tomēr katrā gleznā ir pa kādam jūtīgam realitātes uzplaiksnījumam – kāda švīka kā gaismas spīds vai mājas kontūra vai varbūt gaismēnas robeža. Tās jau ir kļuvušas par atmiņām no materiālās pasaules. Dažviet uzplaiksnī asociācijas ar vitrāžām, ar gaismas rotaļām stikla virsmās. Elgas darbi liek minēt, atcerēties, sajust. “Robežu nav. Ir tikai sajūtas par tām!”
Elga Grīnvalde (arī Elgri, dzimusi 1966) ir mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Stikla apstrādes nodaļā, Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvusi bakalaura grādu Stikla dizaina nodaļā, bet glezniecībā maģistra grādu.
Izstāde “Iekšējā enerģija” būs apskatāma no 4. augusta līdz 19. septembrim. Tikšanās ar mākslinieci notiks 7. augustā plkst. 18:00.
Guna Millersone,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos
Muzeja iekštelpās pieļaujami tikai individuāli vai vairāku vienas mājsaimniecības locekļu apmeklējumi, lietojot sejas maskas un ievērojot 2 metru distanci. Vairāk: Vadlīnijas epidemioloģiskās drošības pasākumiem muzeju un muzejiem radniecīgu mākslas un vēstures eksponēšanas vietu darbībā