AktualitātesMākslas jaunumiPasākumiPublikācijas

Līdz 4. jūnijam – DIVI ANDRI. DIVI VĪTOLI

Paralēli Talsu mākslinieku Mākslas dienu izstādei muzeja Izstāžu zālē ir iekārtota un arī gaida skatītājus divu kungu – gleznotāja Andra Vītola un arhitekta Andra Vītola darbu izstāde. Abi, protams, ir seni draugi, un šī ekspozīcija jau pabijusi divās vietās: RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē, kurā tas Vītols, kurš arhitekts, ir praktiskais docents, otrreiz izstāde tika rādīta  Ādažu kultūras centrā. Arhitekts pagājušajā gadā svinēja savu 77. jubileju, bet Talsu gleznotājs Vītols šogad, 16. septembrī, arī sasniegs cienījamu gadu skaitu–70.

Izstādē nebūs grūti pamanīt abu mākslinieku ziemeļniecisko domāšanu. Vislabāk tas nolasās divos arhitekta A. V. izveidotajos stendos ar savu projektēto un uzbūvēto māju  fotogrāfijām: ir acīm redzama perfekta būvju piekļaušanās ainavai, dominē koks kā apdares materiāls gan fasādēs, gan interjeros,  balto, bēšīgo un dažādu pelēko toņu pielietojums gan dzīvojamo namu fasādēs un citos būvapjomos, pelēkais dažādās gradācijās dominē arī iekštelpās, no kurām dažās varam atpazīt arī Talsu  Andra Vītola galdniecības firmas izgatavotās ziemeļnieciski vienkāršu formu mēbeles un dizaina elementus (arī kādu košu Vītola gleznu-abstrakciju, kas īstajā vietā un augstumā nolikta, neapšaubāmi kļūst par telpas vizuālo centru). Rīgas Vītola projektētās mājas ir ārēji vienkāršas, bet noteikti funkcionālas un ērtas, domājams, ka arhitektam bieži vien ir nācies klientiem ieteikt neslimot ar lielummāniju un citām ārišķībām, kuras nepiestāv mūsu mentalitātei.

Mūsu Andris Vītols rāda savu pēdējo gadu glezniecību – tā nav daudz mainījusies, neskatoties uz visai, kā mēs visi zinām,  smagiem pārbaudījumiem savas veselības saglābšanā: no viņa gleznām vienmēr nāk vīrišķīgs patoss, spektra krāsas ir tikpat košas, līniju ritmi dinamiski kārtojas un arvien lielāka nozīme tiek piešķirta gleznas virsmai – faktūrai. Kaut kas tuvs dānim Asgeram Jornam vai zviedram Emīlam Noldem – traki un piesātināti. Ļoti ceram, ka 29. maijā Mākslas dienu brīvdabas sarīkojumā mums būs iespējams tikties ar šīs tik interesantās izstādes autoriem.

Mākslas dienu pasākums, kurš bija plānots 29. maijā, tiek pārcelts uz 19. jūniju plkst. 14:00. Mākslas dienu izstāde būs apskatāma līdz 27. jūnijam.

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos

Titulattēls: Andris Vītols (1951). Bez nosaukuma

Andris Vītols (1943). Privātmājas projekts
Andris Vītols (1943). Privātmājas projekts

Publikācija: “Talsu Vēstis” 2021. gada 7. maijā, 10. lpp.

One thought on “Līdz 4. jūnijam – DIVI ANDRI. DIVI VĪTOLI

Comments are closed.